Knihy

Krvavé ostří (Sarah J. Maas)

Zdravím čtenáři!

Na Krvavé ostří jsem se těšila. Stejně tak jako na každý díl Skleněného trůnu. Tahle série si mě získala nejen skvělým prostředím, ale hlavně výborným a barvitým vyprávěním autorky. Pokud tato autorka někdy zavítá do Čech, ráda si od ní nechám podepsat první díl, kterým tato láska k jejím knihám začala.

Původní název – The Assassin’s Blade (2014)

Žánr – Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Rok vydání – 2017

Překlad – Ivan Svobodová

Anotace – Cealena Sardothien je nejobávanějším zabijákem celého Adarlanu. Jako obyvatelka Tvrze vrahů musí bezvýhradně poslouchat svého pána Arobynna Hamela, přesto však důvěřuje pouze jedinému člověku – svému kolegovi a příteli Samovi. V těchto novelách nabitých akcí se Cealena vydává na několik odvážných misí, které mají prověřit její schopnosti. Ocitne se na vzdálených ostrovech, uprostřed nemilosrdné pouště i na výpravě za osvobozením otroků. Ovšem ne vždy jedná v souladu s Arobynnovými příkazy a za to by mohla zaplatit vlastním životem.

Vlastní názor – V této sbírce povídek z minulosti Cealeny se dozvídáme například to, jak se Cealena dostává do učení známého mistra vrahů uprostřed nemilosrdné pouště. Jak zachraňuje životy, i jak je bere.

Avšak mám knize, co vytknout. Poskládání povídek za sebou mi nahrává k pocitu, že bylo poněkud zbytečné to rozdělovat do povídek. Myslím, že by z toho mohla být plnohodnotná jednotvárná kniha, souvislý příběh. Jako takový prequel celé série.

V knize jsme se konečně dozvěděli, kdo to byl ten tajemný Sam, s jehož jménem jsme se poměrně často setkávali v prvním díle. Také se tu setkáváme s důvodem, pod kterým se Cealena dostala do tábora vězňů, do strašlivého Endorvieru, ze kterého ji nakonec princ Dorian vytáhl.

Rozhodně doporučuji si tuto knihu přečíst mezi díly „Dědička ohně“ a „Královna stínů“. Bylo mi totiž řečeno, že Královna stínů chvílemi odkazuje na události z Krvavého ostří. Proto jsem zvolila variantu přečtení si Krvavého ostří až po Dědičce ohně. A sama mohu tuto variantu doporučit.

„Co víc můžu říct?“ vybuchl. Jeho šepot byl drsný a tvrdý. „Už jsem ti všechno řekl – řekl jsem ti, že jestli tady zůstanu, jestli budu žít s Arobynnem, zlomím mu ten jeho zatracený vaz.“
„Ale proč? Proč to nemůžeš nechat být?“
Popadl ji za ramena a zatřásl s ní. „Protože tě miluju!“
Zůstala stát s otevřenou pusou.
„Miluji tě,“ zopakoval a znovu s ní zatřásl. „Miloval jsem tě celé roky. A on ti ublížil a přinutil mě, abych se na to díval, protože taky už dávno ví, co k tobě cítím. Jenže kdybych ti dal na vybranou, zvolila by sis Arobynna, a to bych neunesl.“

Celkové hodnocení – Kniha za mě má 5/5

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *