Knihy

Knižní tag!

Zdravím zápisníci! 
 
U mojí kamarádky Dary z blogu www.darameganknihy.blogspot.cz jsem našla Knižní tag, Dara ho má zase z blogu www.mujknizniraj.blogpost.cz. Tag mě velmi zaujal, tak jsem si otázky opsala, a zkusila na ně odpovědět.
 
1) Kolik recenzí měsíčně vydáš? – To je hodně individuální. Mám měsíce, kdy čtu jednu knihu za druhou, takže vydám třeba 3 až 4 knižní recenze, a mám i měsíce, kdy přečtu sotva dvě knihy. Zrova tenhle měsíc čtu docela dost, ale recenze mám zatím napsané jen v počítači. Spíš se snažím, aby ten počet recenzí byl nějak konstantní, takže můžu říct, že tak 3 recenze měsíčně, s ohledem an to, že můj blog není čistě knižní, je takový přiměřený počet.

2) Píšeš recenzi hned po dočtení knihy? – Většinou ano, u těch jednoduších knih, nebo u těch, co mě hodně bavily. U těch složitější, co mají velké zápletky nebo je tam hodně postav, si dávám pár hodin na rozmyšlenou, nechat si příběh rozležet v hlavě. Jinak ano, většinou píšou recenzi hned po dočtení.
 
3) Máš nějakou přípravu, než se vrhneš do psaní? – Velké přípravy ani ne. Během čtení knihy se většinou píšu malé poznámečky do svého blogového deníku, který mám pořád u sebe. A vždy, když jdu psát články (nejen ty knižní), si dělám kávu. Takže káva a blogový deník jsou moje pravidelná příprava.
 
4) Jak dlouho ti trvá, než napíšeš recenzi? – To je různé, podle knihy. Je to stejné jako u bodu 2. Pokud je ten příběh jednoduchý, je recenze napsaná prakticky za 20 minut. Pokud je ten příběh složitější, zabere mi napsání třeba i 2 hodiny. Taky je třeba brát v potaz, že 99% článků, které na blogu mám, píšu během své pracovní doby, tudíž jeden článek můžu i s přerušeními psát třeba 3-4 hodiny.
 
5) Píšeš spíš kladné než negativní recenze? – No, tak asi každý bloger rád píše pozitivní recenze. Já se vždy snažím na knize najít jen to dobré, ovšem když mi příběhově nesedne, dám to najevo. Nechápu třeba některé blogery, kteří píšou pouze kladné recenze. V těch případech je to pak klamavá recenze, a je k ničemu.
 
6) Pověz nám o tvé první recenzi + přidej odkaz – První recenze byla na knihu Škola noci 1 – Označená.  elikož jsem tenkrát ještě neměla sestavenou osnovu na knižní recenze, jako mám teď, byl to jeden dlouhý souvislý text. Pokud ode mě čekáte, že řeknu – Stydím se za ni, tak ne. Nestydím. Když si prohlídnu všechny knižní recenze, které na blogu mám, tak jsme od té první knižní recenze urazila velký kus, a i jsem se v nich hodně zlepšila. Jak jsem již řekla, sestavila jsem si osnovu, podle které knižní recenze píšu, což mi strašně vyhovuje, protože všechny důležité údaje jsou u sebe, a pak se to rozepisuje.
 
7) Kterou tvoji recenzi bychom si měli přečíst, a proč? – Vybrat jednu je velmi těžké. Velmi. Ale říct -Všechny! – to by bylo strašné klišé. Kdybych opravdu měla vybrat jenom jednu jedinou, tak řeknu – recenzi na knihu Adaptace od Miroslavy Varáčkové. Tato kniha se mi dostala do srdíčka, a stala se mou nejoblíbenější knihou. Hned po ní je to pak kniha Nalehko od Clary Bensen.
 
8) Existuje naopak nějaká, za kterou se stydíš? – Ne. Psala jsem to už v bodě 6 – nestydím se za žádnou knižní recenzi.
 
9) Máš osvědčené tipy, triky a rady pro ostatní, jak napsat dobrou recenzi? – Rady a tipy mám. Najděte si svůj vlastní styl psaní. Buď si třeba jako já sestavte strukturu, jakousi osnovu, nebo to pište jako souvislý text. Hlavně pozor na spoilery, a na věcic, které se nevyzrazují – např. úmrtí v knize, hlavní zápletka atd. Další věc – vždy používejte svoje vlastní fotografie. Je to mnohem lepší, než si vygooglovat fotky a naházet je do článku. Vždy je nejlepší mít vlastní fotky, pokud nemáte možnost mít svoje, tak použijte fotky z fotobank, anebo teda hoďte k fotkám odkazy na stránky, kde jste fotografii našli.
Doufám, že se vám moje odpovědi líbily, a pokud i vy máte na svém blogu vyplněný knižní tag, budu moc ráda, když mi hodíte odkazy do komentářů. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *