Knihy

Knižní recenze – Život po tobě (Jojo Moyes)

Zdravím zápisníci!

Opravdu nikdy jsem si nemyslela, že knihy dokážou zanechat v člověku až tak silné city. Poprvé jsem to zažila právě u knihy Než jsem tě poznala, a podruhé u pokračování Život po tobě. Co jsem tak na internetu četla názory, tak lidem se pokračování moc nelíbilo. Ale jsem hold jiná, než ostatní … Já se do toho zamilovala.

Žánr – Pro ženy, Romány, Světová literatura

Rok vydání – 2016

Překlad – Lucie Mikolajková

Vazba – Vázaná s přebalem

Anotace – Kdybyste ztratili někoho, koho jste moc milovali, jak moc by to změnilo váš pohled na svět? V pokračování světového bestselleru Jojo Moyesové Než jsem tě poznala najdeme Louisu Clarkovou v přesně takové situaci. Po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem Traynorem, který se rozhodl ukončit svůj život asistovanou sebevraždou, zůstává Louisa sama, zmítána smutkem a výčitkami svědomí. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla najednou zpátky na začátku cesty – život po Willově smrti totiž znamená učit se leccos znovu, stavět na nových základech. Záchranář Sam Fielding, pro něhož je kontakt se smrtí každodenní náplní práce, by snad mohl být právě tím, kdo Louise pomůže se zase vrátit do života, jenomže pak se z Willovy minulosti nečekaně jako uragán vynoří Lily – jeho šestnáctiletá nezvladatelná dcera. A všechno je rázem jinak… (zdroj – megaknihy.cz)   

Hlavní postavy – Louisa, Sam, Lily

Vlastní názor – Naprosto úžasný citový příběh. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Tuhle recenzi píšu zhruba 10 minut po dočtení, s hrnkem jahodovo-mátového čaje, v půl 11 v noci. Jsem plná pocitů, a nevím, jestli dělám dobře, že tuhle recenzi sepisuji tak brzo. Ale dostala jsem strach, že bych zapomněla všechno, co vám v recenzi chci sdělit, takže ji stejně napíšu hned.

Popravdě, po přečtení několika komentářů na internetu k této knize jsem neměla příliš velké očekávání. A musím říct, že to opravdu bylo dobře. Protože kniha mě velmi překvapila. Opravdu hodně dobře mi sedl autorčin styl psaní. Žádné přehnané popisy, všimla jsem si, že autorka chvílemi střídala přítomný čas s minulým a vůbec mi to nevadilo. Dodávalo to příběhu takový lehký zvláštní nádech.

Zamilovala jsem se do Louisina příběhu v téhle knize. Mnozí z vás mi určitě teď řeknou – Vždyť se jen užírala! Ano, to je pravda, a proto jsem se do toho zamilovala. Já jsem se po smrti mě velmi blízké osoby taky několik dlouhých měsíců užírala, probrečela jsem celé noci, zhroutila se přímo ve škole. Naprosto jsem chápala její chování, její emoce. A hrozně moc mě nakonec potěšilo, že se přes všechno úspěšně dokázala přenést, najít si novou práci, nového partnera (Sam mi byl po celou dobu velmi sympatický, i tak jeho kamarádka Donna).

Tahle kniha, a i její předchůdkyně, mi vlastně ukázaly takovou drobnou cestu životem. Člověk by opravdu měl více dbát na svůj život, více se starat taky sám o sebe, samozřejmě v přiměřené míře. Neměl by zahazovat příležitosti, které se mu naskytnou, neměl by se upínat k něčemu, co v podstatě už není, a měl by vyhledávat nové příležitosti. Přesně, jak Will Louise napsal – Prostě žij. Ano. Musíme svůj život žít.

Nechci tady působit nějak filosoficky, co fakt ne. Jen mám potřebu sdělit svoje myšlenky i Vám, svým věrným čtenářům. Nepřemýšlejte moc nad svým životem. Nedělejte si zbytečně velké plány. Cestujte, poznávejte nová místa. Seznamujte se s novými lidmi. Nikdy nevíte, koho ve světě potkáte.

Rozhodně tímto s knihami od Jojo Moyes nekončím, protože po jejích dvou knihách mám nutkavou potřebu pořídit si a přečíst zbytek jejích děl. Věřím, že budou aspoň stejně tak skvělá, jako Než jsem tě poznala a Život po tobě.

Celkové hodnocení – 5/5

Na závěr bych moc chtěla poděkovat e-shopu MegaKnihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu můžete zakoupit zde – Život po tobě Megaknihy.cz 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

  • rachel roo

    Ja od Jojo jeste nic necetla, ale doma mam asi ctyri. Vzdycky me nalaka krasna obalka a pak si nekde v recenzi prectu, ze u toho nekdo nekde brecel a na to nemam nervy, tak to dycky odlozim 😀

    • Zápisník Spisovatelky

      Věř mi, opravdu to stojí za to! 🙂 Je to nádherný příběh, a opravdu u něj brečím. A věř mi, stojí to za to 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *