Knihy

Knižní recenze – Uvnitř mé hlavy (Francesca Zappia)

Zdravím zápisníci!

Opravdu málokdy se mi stává, že bych se do knihy tak hrozně moc zamilovala. A právě na jednu takovou knihu jsem narazila díky své blogové kolegyni a kamarádce Darině z blogu Daramegan knihy. Od Darči jsem knížku odkoupila, když ji prodávala na bazaru na databázi knih.

Žánr – Literatura světová, Dívčí romány, Pro děti a mládež

Rok vydání – 2016

Překlad – Simona Klára Kučerová

Vazba – Paperback

AnotaceCo když jsem si tě vymyslela? Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou?
Proč by zrovna on měl mít o její společnost zájem? (zdroj –
www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – Alex, Miles

Vlastní názor – Unešená. To je to slovo, jaké jsem hledala pro pocit z této knihy. Musím říct, že jsem z ní byla skutečné unešená. Už ze začátku jsem se na knihu těšila, protože námět knihy byl naprosto odlišný od knih, které jsem četla doposud. Jak jsem již psala výše, přivedla mě k ní kamarádka Darina, která na tuto knihu též na svém blogu zveřejnila recenzi, najdete ji zde – Uvnitř mé hlavy Recenze Daramegan knihy (odkaz – http://darameganknihy.blogspot.cz/2016/11/uvnitr-me-hlavy-francesca-zappia.html )

Celý děj knihy se odehrává z pohledu Alex, mladé slečny schizofreničky, která tak nějak neví, co je skutečnost, a co je jen fantazie. Musím říct, že mi jí během čtení bylo docela líto, protože sama si nedokážu představit, že bych byla schizofrenička, a neustále si v hlavě přemílala, jestli můj „brzymanžel“ je skutečný nebo vymyšlený, jestli mí přátelé jsou skuteční, jestli všechny halucinace jsou jen halucinace. Popravdě bych se z toho asi brzy zbláznila.

Sama nic o téhle nemoci nevím, a ani neznám nikoho z okolí, kdo by touto nemocí trpěl. Knihu jsem četla opravdu jedním dechem, přečetla jsem ji za 3 večery, doslova jsem ji slupla, nechtěla mě pustit. Co mě během knihy hluboce zasáhlo, byla událost s Alexinou sestrou Charlie. V tu chvíli mi jí bylo skutečně velmi líto.

Alex měla v knize docela dost kamarádů na střední. Jeden z nich byl i Miles, zpočátku velmi otravný, ale časem si mě dokázal tak trochu získat. Pravda, občas se choval „jako kretén“, jak ho několikrát nazvala sama Alex během příběhu.

Alexandra se mi už od prvních stránek líbila. A tak trochu mi jí kvůli její nemoci bylo líto, ale na druhou stranu mi přišlo, že se s tím pere docela statečně. Chvílemi tam měla takové stavy, kdy jsem se o ní doslova bála, a přála si, aby jí někdo pomohl, a ejhle, vždy jí někdo pomohl.

Prakticky celý děj se odehrává buď na škole, nebo u Alexy doma. Byla tam i několikastránková pasáž, když Miles vzal Alex na projížďku navštívit jeho maminku.

Celkové hodnocení – Kniha se mi moc líbila. Místama bych trošku řekla, že autorčiny myšlenky byly malilinko napřed a že se do toho trošku zašmodrchala, ale bylo to opravdu jen zřídka. Kniha ode mě dostává 5/5.

Hodnocení na Goodreads – 4.11 z 5  

Hodnocení na Databázi knih – 89% ze 100%

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

6 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *