Knihy

Knižní recenze – Útěk (Peter May)

Zdravím zápisníci!

Opět jsem se pustila do jedné detektivky. Dostala jsem ji jako recenzní výtisk od nakladatelství HOST ve formátu MOBI do mé čtečky KINDLE. Jdeme na to!

Žánr – Detektivka, Román, Světová literatura

Rok vydání – 2016

Překlad – Filip Drlík

Vazba – /

Anotace – Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství.

Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy.

O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život. (zdroj – www.databazeknih.cz )

Vlastní názor – V této knize se prolínají dva příběhy. Jeden z mladických let, kdy skupinka mladých chlapců prchá do Londýna, aby se zde proslavili jako hudebníci. O padesát let později, druhý příběh, vypráví o 3 starších mužích, kteří se také vydávají do Londýna na velmi podobnou cestu, jako chlapci o padesát let dříve, ovšem s jiným cílem. Co se ale stane, když ani jedna cesta z obou příběhů se nevydaří tak zcela podle představ?

Popravdě, docela mi v knize vadila ta přemíra drog, rakoviny, chemoterapií atd. Samé hulení, sex, zoufalství. Bylo tam toho na můj vkus trošku dost.

Kniha ze začátku byla taková slabší, pomalejší, až jsem chvílemi měla nutkání ji odložit, protože jsem měla strach, že to tak bude dál. Ovšem zhruba od třetiny se to pořádně rozjelo a začínalo to mít grády.

Co se mi ale na knize líbilo, byl styl psaní. Od Maye jsem už nějaké texty četla  a opět mi potvrdil, že umí psát. Umí si hrát se slovy, umí člověka jakožto čtenáře zaujmout. To bylo super.

Postav v knize bylo dost, popravdě jsem se v nich chvílemi lehce ztrácela. V jedné dějové lince figuruje  pětice kluků, kteří vyrazí do Londýna, aby zde prorazili jako kapela, užívali si a jeli po vzoru velkých hvězd jako Rolling Stones atd. Naproti tomu v té druhé je trojice staříků, kteří odjíždí do Londýna po tom, co se v něm odehraje brutální vražda, aby zde čelili něčemu, co je strašilo celých 50 let. 

Nemůžu tak úplně říct, že kniha byla lepší než třeba Ostrov Entry, který jsem od Maye četla, ale přiřadila bych je na stejnou úroveň, možná Ostrov Entry je o pár milimetrů výš. Rozhodně ale stojí za to si Útěk přečíst, ukazuje nám spoustu životních hodnot, kterých bychom se měli držet, měli bychom žít naplno, plnit si svoje přání a sny.

Celkové hodnocení – Knize dávám 4/5.

Hodnocení na Goodreads – 3.81 z 5

Hodnocení na Databázi knih – 81 % ze 100 %

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *