Knihy

Knižní recenze – Temná horečka (Karen Marie Moning)

Zdravím zápisníci!

Ještě ke konci starého roku jsem se snažila dohnat knižní výzvu. Bohužel jsem ji nezvládla, ale i tak jsem toho během roku přečetla hodně.

Jednou z přečtených knih ke konci roku byla kniha Temná horečka od Karen Marie Moning. Ve skupině Knižní blogeři jsem se pozastavila nad tím, že nakladatelství Jota odmítlo vydat zbytek dílů této série, takže vyšly u nás zatím 4 (nejsem si tím zcela jistá, ale myslím, že ano. Já sama doma vlastním 3). Tak se jdeme na knihu podívat.

Žánr – Sci-fi, Fantasy

Rok vydání – 2012

Překlad – Jan Sládek

Vazba – Paperback

AnotaceMac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz … Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu. (zdroj – zadní strana knihy)

Hlavní postavy – MacKayla

Vlastní názor – Co se týče sci-fi a fantasy žánru, toto bylo něco nového, s novými fantasy stvůrami, o kterých jsem ještě nikdy nečetla. Musím říct, že mě kniha dostala už od prvních stránek, vtáhla mě do děje. Co jsem četla recenze, tak některým tato kniha přišla divná, podivně psaná, ale mě to tak nepřišlo. Styl, jakým kniha byla napsána, mi vyhovoval. To, že Mac jede do Dublinu, aby přišla na kloub tomu, kdo zavraždil její sestru, to mi trošku připomnělo knihu Dotek chladu od Taminy Berger, kde vlastně jedna slečna hledala pravdu ve vraždě/sebevraždě své nejlepší kamarádky. Trošku mi to přišlo podobné. V příběhu se setkáváme s podivným Barronsem, který během příběhu zachrání několikrát Mac život. Ukazuje jí, že Mac není tím, kým si doteď myslela, že je. Není obyčejný člověk, ale je vidoucí! Vidí kolem sebe podivné tvory, které ostatní nevidí. A musí proti nim bojovat, aby zjistila, kdo vlastně její sestru zavraždil.

Děj docela hezky ubíhal, občas tam byl malinký zádrhel v podobě nějaké myšlenky hlavní postavy nebo docela zbytečného rozsáhlého popisu, ale myslím si, že takové věci ke knihám prostě patří.

Co se týče postav, asi začnu Mac – mladá trhlá blondýnka, milovnice růžové, vrhá se do všeho po hlavě … trošku mi připomíná moji kamarádku z dětství (až na to, že nebyla blondýnka 😀 ). Trošku jsem Mac záviděla ten její pevný vztah se sestrou. Co mi na Mac během knih docela vadilo, bylo takové to barbínovství, kterým tam oplývala skoro celou dobu. Pořád tam přemýšlela nad tím, jak vypadá, co si má obléct, a co má růžové atd. Popravdě připadala mi trošku jako taková ta pipinka, co se bojí, že si zlomí nehtíček. 😀 Na druhou stranu ale docela obdivuji, jak se vyrovnala se smrtí sestry, i když by to některým přišlo docela … rychlé? Nebo možná nevyrovnala, jen jsem to v knize špatně pochopila? I to se může stát.

Barrons – namyšlenej kretén, kterej mi po celou dobu v knize hrozně pil krev, a kdyby nezachraňoval Mac, přála bych si, aby tam nebyl. A taky bych si přála, aby ho Mac nakopala pořádně do zadku za to jeho arogantní chování.

Už u románu Brooklyn jsem se rozplývala nad tím, jak bych se chtěla podívat do Irska (hlavní hrdinka totiž byla Irka, z Dublinu), a při čtení této knihy se mi to jen potvrdilo. Sice se pořád říká, jak tam každý den jen prší a prší, ale stejně mi to neubralo moji chuť se tam někdy jet podívat. Snad se mi to někdy splní.

Celkové hodnocení – 4/5

Hodnocení na Goodreads – 4.15 z 5 Temná horečka Goodreads

Hodnocení na Databázi knih – 77% ze 100% Temná horečka Databáze knih

Slyšeli jste o sérii Horečka? Chystáte se přečíst si aspoň ty díly, které u nás vyšly?

 

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

6 Comments

 • Hana Obořilová

  Bohužel jsem četa jen tři knihy ze série. Tu čtvrtou už jsem nesehnala. Myslím , že to je jeden z nešvarů nakladatelství. Nerozumím tomu. Když už se rozhodnu nějakou sérii vydat tak to dokončím ne? To učíme už i malé děti, že když něco rozděllají, tak to musí dokončit. Kdyby to byla jenom jedna série. Jenom já narážím na nedokončené série každou chvíli. Pláču na špatném hrobě co? Jinak se mi torzo série libilo. Styl, jakým je série napsaná mi nevadil. Podle mě napínavý fantasy příběh mě bavil. Škoda, že i tuto sérii musím nacpat do již přetékajícího šuplíku sérií u kterých se nedozvím , jak to dopadne.

  • Zápisník Spisovatelky

   Haničko, cítím to naprosto stejně. Třetí díl jsem teda ještě nečetla, protože mám doma hromadu knih (recenzáků nebo knih z knihovny), které musím přelouskat 🙂 Ale popravdě se na ní už moc těším!
   Já jsem se schválně ptala jedné slečny z nakladatelství, proč nedovydají zbytek série. Bylo mi řečeno, že nákladově by je to přišlo hrozně draho, a že se téhle série prodalo hrodně málo na to, aby vydali další díly. Prostě měli nízké prodeje. To je bohužel problém v tomhle státě, kde hromada lidí jsou dementi a dávají knihy zadarmo na internet. To si to pak stáhne každej, a kniha se pak neprodává. Je mi to moc líto, že to prostě není.
   Čtvrtý díl u nás taky vyšel, našla jsem si to na internetu, jmenuje se Snová horečka, bohužel na Databázi knih už není, byla tam, ale někdo ji smazal. Knihkupectví už ji taky nemají, a dotisk se nechystá. Koukala jsem se do databáze naší knihovny, a bohužel ani v knihovně není 🙁 Takže se hold nedozvím pokračování. A v angličtině nejsem a nebudu tak zdatná, abych si mohla přečíst originály. Takže asi tak.

  • Zápisník Spisovatelky

   Pokud máš ráda fantasy, tak rozhodně jdi do ní! Jen je hold škoda, že nevyjdou další díly no :/

 • Casion

  Priznávam, že knihu nepoznám, každopádne vyzerá pomerne dobre, pútavo a zaujímavo. Má peknú obálku a obsahovo vyzerá tiež dobre. Mrzí ma, že nebudú preložené aj pokračovania, toto ma vie na vydavateľstvách naozaj nahnevať.

  • Zápisník Spisovatelky

   Souhlasím. Bohužel momentálně je dílů asi 8 nebo 10, ale u nás jsou pouze 3, někde dokonce i čtvrtý, který ukořistilo pár šťastlivců a dotisk se neplánuje. Ani překlad a tisk dalších dílů. Mě to hrozně mrzí, protože tahle série mě fakt baví, a navíc nemám ráda otevřené série, protože potřebuji zjistit, jak to dopadne.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *