Knihy

Knižní recenze – Grey (E.L.James)

Zdravím =)
 
Jak asi všichni víte, v lednu vycházela bombastická novinka – Doplněk ságy Padesát odstínů. Nakladatelství Albatros mi zaslalo recenzní výtisk, já ho poctivě přečetla, a zrecenzovala. Ovšem – poprvé za tu dobu, to recenzuji knížky, jsem se necítila až tam moc rozporuplně, jako u této. Nejspíš je asi chyba ve mě, protože na jednu stranu se mi kniha líbila, a na druhou ne. Přečetla jsem ji za jeden den, ale i tak jsem ji nedočetla úplně celou. Nejprve si řekneme pár údajů o knize:

Žánr – Romány, Pro ženy, Světová literatura
Rok vydání – 2016, 1. Vydání originálu 2015
Překlad – Zdenka Lišková
Vazba – Vázaná s přebalem
 
Anotace – Život Christiana Greye je čistý, disciplinovaný, plně pod kontrolou, plný bohatství a… naprosto prázdný. Až do dne, kdy do jeho života vstoupí Anastasia Steele. Snaží se na ni zapomenout, vytěsnit ji, ale místo toho ho strhne bouře emocí, kterou nedokáže pochopit a které nedokáže odolat. Dá mu Ana zapomenout na hrůzy dětství, které Christiana pronásledují každou noc? Nebo ho jeho temné sexuální touhy a snaha kontrolovat vše včetně téhle dívky donutí zničit křehkou naději, kterou mu Ana nabízí? (zdroj – www.databazeknih.cz)
Hlavní postavy – Anastasia, Christian
 
Vlastní názor – Předpokládám, že většina z vás četla nebo aspoň slyšela první příběh Christiana a Anastasie s názvem Padesát odstínů šedi. Budu mluvit schválně pouze o tomto prvním díle. Abych řekla pravdu, kniha Grey je dějově naprosto stejná jako Odstíny šedi. Opravdu. Stejné dialogy, stejné situace, stejné emaily, které si Christian a Anastasia vyměňují. Celý příběh z prvního dílu je pouze okořeněn Christianovými pocity a vzpomínkami, a jedna věc je trochu jiná – celé je to pouze a čistě z JEHO pohledu, z pohledu Christiana. Jinak ovšem celý příběh tak trochu ztrácí smysl, protože jak jsem již říkala – děj i dialogy i situace jsou stejné jako v Odstínech šedi. Na knihu jsem se osobně velmi těšila, nečekala jsem, o čem kniha bude, protože si recenze na knihy moc nečtu před tím, než si knihu přečtu, ale spíš až po dočtení, abych porovnala své pocity s pocity jiných, kdo recenzi napsali. Takže z knihy docela zklamání.
O postavách asi taky nebudu muset zdlouhavě mluvit. Je to příběh dvou lidí, kteří se poznají, a postupně se do sebe zamilují. Anastasia stejně jako v prvním díle Odstínů působí jako docela naivní husička, mladá hlčina kterou uchvacuje miliardář. Doufá, že se do ní bezhlavě zamiluje a bude jen s ní. Což se vlastně nakonec skutečně stane, ale nejdřív je to pouhý sexuální vztah mezi studentkou a miliardářem s temnou minulostí. Naopak postava pana Greye se mi líbila, je velmi autoritativní, dokáže si prosadit svou, má všeobecný přehled. Jeho myšlenky obohatili už velmi známý příběh dvou lidí.
 
Upršený Seattle, obrovská vysoká budova z šedivé
oceli, a prostorný veliký byt, luxusně zařízený. Naproti tomu kontrast malého
bytečku dvou studentek. Popis prostředí byl velmi podrobný a zároveň podanný
takovým stylem, že jsem si vše dokázala během chvilky docela živě představit.
 
Hodnocení – Tady budu trošku drsná k hodnocení. 3/5 a jenom proto, že se celý příběh opakuje. Možná to někomu přijde až moc drsné to hodnocení, ale tak to prostě cítím. Přišlo mi prostě zbytečné, napsat stejný příběh, jen z jiného pohledu. Možná by autorka udělala lépe, kdyby buď napsala pokračování toho stávajícího příběhu, anebo napsala úplně nový.
Za recenzní výtisk velmi děkuji paní Soně z nakladatelství Albatros.  Na knihu se můžete podívat zde – Grey – E.L.James
Strhlo i Vás „šedivé šílenství“ ? Určitě mi dejte vědět v komentářích, jak se kniha GREY líbila Vám. 
 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *