Knihy

Knižní recenze – Adaptace (Miroslava Varáčková)

Zdravím zápisníci!

Poněkud dobře se mi daří plnit Knižní výzvu na rok 2016. Za měsíc leden jsem přečetla 4 knihy, a v druhé půlce února už mám taky knihy čtyři, pátou budu dočítat. Jednou z těch přečtených je novinka měsíce ledna – Adaptace od slovenské autorky Miroslavy Varáčkové. Knihu mi poslalo nakladatelství Slovart jako recenzní výtisk.

Žánr – Sci-fi, Pro děti a mládež, Slovenská literatura

Rok vydání – 2016

Překlad – Jan Hanzlík

Vazba – Vázaná s přebalem

Anotace – Zoya měla všechno – domov, přátele, rodinu… A pak lidstvo zdecimovaly války. Teď nemá nic. Přišla i o svůj domov. Ale přizpůsobila se. Vpřed ji pohání jen naděje, že ji vzácná mapa dovede do posledního útočiště na Zemi. Lidé zkoušení válkou a nemocemi se také přizpůsobili novému světu a bojují o každou minutu života. Osamělá dívka putující neznámou krajinou je pro ně snadnou kořistí. Když Zoje pomůže neznámý Simon, poruší tím křehkou rovnováhu poválečného společenství a musí za to zaplatit životem. A tak se Zoye vydává na cestu zničenou krajinou s nadějí, že ji mapa po jejím mrtvém kamarádovi skutečně dovede před brány města, kde ještě vládne lidskost. Tedy měla by… Dystopická verze budoucnosti v nejnovějším románu Miroslavy Varáčkové Adaptace má až nebezpečně blízko k realitě, která může zabušit na dveře už zítra. (zdroj – www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – Zoya, Simon

Vlastní názor – Celý příběh se odehrává v současnosti, svět je zničen epidemií, válkami, zlostí, ti, kteří epidemii přežili, vraždí jiné přeživší, aby měli více jídla, vody a jiných prostředků pro sebe, a mezi tím vším prochází jedním městem Zoya, dívka, jež přežila epidemii, a vydává se podle mapy od svého milovaného k místu, o kterém si myslí, že jí zachrání život. Na své cestě se setkává s nebezpečím, kdy ji na cestě přepadna banda chlapů a sebere jí batoh s dekami, čistícími tabletami na vodu a vodou. Zoya se schová do supermarketu, kde ji ovšem přepadne Simon, který zde hledá jídlo pro svoji malou sestřičku. Vezme Zoyu s sebou, poskytne jí vodu a něco k jídlu, a nechá ji odpočinout. Ovšem banda jiných přeživších supermarket, v jehož nejvyšších patrech se Simon se svým dědou Teem a sestřičkou schovávají, podpálí, a Simon se Zoyou a Simonovou sestřičkou utečou. Pak se vydávají na dlouhou cestu podle mapy. Cestou zažívají opravdu hodně nebezpečí, a hlavně jim na srdci nejvíc leží to, aby přežila Simonova sestřička. S velkou dávkou odvahy a štěstí se nakonec všichni tři dostávají na místo určení – do Záchranného města. Ovšem bude to tu bezpečné? Nebudou litovat, že se sem vydali?

Postavy naprosto super. Strašně spokojená jsem byla se Zoyou, jak byla statečná, i když je pravda, že měla i slabé chvilky. Ale líbilo se mi, jak se upnula na myšlenku, že existuje místo, kde bude v bezpečí. Simon mi ze začátku přišel hodně divnej, vlbec jsem mu nedůvěřovala, ale postupem času, když tam bylo popsáno, jak se stará o svou malou sestřičku, a k tomu se (ač s nechutí) snaží pomáhat Zoye, to se mi líbilo. Celkově jsem s psotavami byla spokojená. Krom jedné. Noe – Zoeyn přítel. Ten mě štval od druhé poloviny knihy, kdy se Zoey a Simon dostali do města, úplně nepříčetně. Ale pravdou je, že knize dodával takovou špetku nebezpečí, že jsem se chvílemi o Zoey bála.

Jak jsem již říkala, odehrává se to ve zničeném světě, který je zničen epidemií a válkami, takové katastrofické prostředí. Na jednu stranu se mi to moc nelíbilo, přece jenom katastrofické příběhy zrovna v lásce nemám, na druhou stranu to ovšem bylo něco jiného, než obvykle čtu – vytvořené světy s elfy nebo povídky s upíry. Prostředí bylo opravdu dobře popisováno, docela živě jsem si to dokázala během čtení představovat. Jinak kniha sama o sobě byla velmi poutavá, není tudíž divu, že jsem ji přečetla za cca 4 hodiny.

Celkové hodnocení – Knize rozhodně dávám 5/5

Rozhodně tuto knihu doporučuji ke čtení. A také bych chtěla poděkovat nakladatelství Slovart za poskytnutí této úžasné knihy, konečně jsem si po dlouhé době přečetla něco jiného a poutavějšího. Pokud byste se na knihu chtěli mrknout, najdete ji zde – Slovart– Adaptace anebo na stránkách  Databáze knih.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

  • Jaji

    Áno, to isté aj mne Simon prišiel zvláštny. Hoci nevieme, akoby sme sa v takomto svete správali my a či by sme vôbec boli 😀 Ale jeho by som si predstavila trochu inak. Adaptácia je taká oddychovka, ktorá sa dobre číta. Škoda, že bola pre mňa pútavá natoľko, že som ju prečítala veľmi rýchlo :-/

    • Zápisník Spisovatelky

      TO nejsi jediná, já jí přečetla za cca 4 hodiny 😀 I když můj rekord jsou 2 hodiny! 🙂 Chtěla jsem ti odpovědět ve slovenštině, ale bála jsem se, že se moc ztrapním 😀

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *