Knihy

Knihy a blogeři

Zdravím zápisníci!

Nedávno mě napadl takový malý experiment – obepsala jsem 4 knižní blogery a jednu youtuberku, a položila jsem 5 stejných otázek. Jejich odpovědi jsem seřadila pod sebe vždy pod otázku, a přidala i své odpovědi.

Nejprve vám ukážu blogy a youtube kanál účastněných.

SCHEFIKŮV BLOGschefikuvblog.eu
LUCY LILLIANNElucy-lillianne.blogspot.cz
IWIKOVA KNIHOVNAhttp://www.iwikovaknihovna.cz/
IRČA – KNIHÁNKOV – SVĚT KNIH
PAVEL PASZYChttp://www.pavelpaszyc.cz/

A teď se můžeme mrknout na odpovědi!

1) Kdy jsi našel/našla svoji lásku ke knihám a u jaké knihy to bylo?

JÁ – Lásku ke knihám jsem našla už na základní škole. Moje mamka dělala v knihovně, takže jsem tam za ní často chodila. Občas mi i přinesla knihu domů, abych si mohla číst. A od té doby jsem se do knih zamilovala. A dokonce si i přesně pamatuju, u které knihy to bylo – jmenovala se LOLA ROSE a napsala ji JACQUELINE WILSON. Ta knížka byla báječná. Jako malá jsem hodně četla knížky právě od této autorky, která je považovaná za jednu z nejlepších zahraničních spisovatelek pro mládež.

SCHEFIK – Kdy jsem našel svou lásku ke knihám? Těžko říct, co si pamatuji, již od mala jsem měl hodně knih a rád v nich četl a listoval. Do jisté míry za to může určitě i můj dědeček, který byl knihomolem každým coulem a knih měl doma tolik, že by se hravě vyrovnal nějaké menší vesnické knihovně. Takže, když nad tím tak uvažuji, bude můj začátek knihomolství asi někde zde. Co se týče toho, u které knihy jsem tuto lásku objevil, už opravdu nevím. Navíc to určitě nebyla jen jedna kniha. Pokud bych však měl zmínit jednu z knih, které mi utkvěly v paměti, tak by to byl rozhodně Egypťan Sinuhet. Ta kniha je prostě dokonalá a pokud jste ji nečetli, rozhodně to napravte.

LUCY LILLIANNE – Už před lety. Měla jsem doma celou sérii Harry Pottera, Odkaz dračích jezdců, Jeho temné esence a Percyho Jacksona. Těchto pár knih jsem četla v podstatě pořád dokola. Knihy jsem naprosto zbožňovala a jelikož jsem chodila na střední, moc peněz na nové nebylo. V pokoji jsem měla akorát dvě poličky 🙂 Největší nárůst začal se založením blogu. Postupně přibývaly knihy i police… Ale série výše zmíněné mě dostaly k mé knižní závislosti… 😀

IWIK – Již v raném dětství jsem sledovala maminku, jak večer usedá do křesla, nožky na taburet a s knížkou v ruce. Sama jsem pak postupně začala toužit po svých vlastních knihách. Maminka postupně začala zaplňovat nejen svou knihovnu, ale i menší dětskou. Ve volných chvilkách jsem si pak místo hraní se stavebnicemi, panenkami a dalšími podobnými hračkami listovala ve svých dětských knihách. Tato láska mi zůstala až do dospělosti a věřím tomu, že mě bude provádět celým životem.

IRČA – Určitě jsem lásku ke knihám našla hodně díky své mamce, která mě ke čtení vedla a hlavně díky ní a babičce byly u nás v domácnosti už od mého mládí knížky J Ale přímo k tomu „pravému“ čtení mě asi dostaly knihy Bez tváře a Nebezpečná minulost – obě jsou skvělé thrillery. Tak ty tu vášeň probudily naplno J

PAVEL – V období, kdy jsem měl problémy ve škole a bál se do ní chodit.

Najednou máte moře času. Seděl jsem na schodech.  Neměl tablet ani smartphone, tak mě zabavila četba. V 9. Třídě v panelovém domě jsem vlastně přečetl sám první knížku.

2) Knihy si raději kupuješ, nebo půjčuješ?

JÁ –Donedávna jsem si knihy pouze kupovala, jen občas jsem zašla do knihovny. Ovšem už to začalo hrozně lézt do peněz, přece jenom tohle není zrovna levná závislost. A tak jsem si od Nového roku dala předsevzetí, že budu za knihy utrácet o mnoho méně, než minulý rok, a naopak více budu chodit do knihovny. Budu to dělat tak, že si knihu nejprve pujčím v knihovně a pokud se mi hodně bude kniha líbit, tak teprve potom si ji koupím domů.

SCHEFIK – Sice doma nemám moc místa, ale jsem ten typ člověka, který knihy potřebuje vlastnit, takže knihovny u mě prakticky neexistují. Je fakt, že s místem to není jednoduché, naštěstí však existují ebooky, takže u titulů, u kterých vím, že je nepotřebuji v papíru, jdu do elektronické verze.

LUCY LILLIANNE – Na knihovnu čas nemám. Bylo by to pro mě naprosto nerealizovatelné. Občas si něco půjčím od kolegyně z práce nebo mám v plánu si půjčit. Spoustu knih mám z recenzí, ale samozřejmě i nakupuji sama. A to je podstatná část mých přírůstků. Nejvíc knih si pořídím na vlastní pěst…

IWIK – Tato otázka je v mém případě docela problematická, protože knihy nakupuji, ale i půjčuji. Do knihovny chodím zejména pro odborné tituly, jež potřebuji ke studiu. Většinou to jsou tituly, u kterých bych se nedoplatila, pokud bych si je šla koupit. Co se týče nakupování, tak ráda zabrouzdám do antikvariátů, ale ukážu se i v Dobrovském a Luxoru. Všechna místa mají své klady a jsou pro mě svým způsobem výjimečná.

IRČA – Raději kupuju 

PAVEL – Ze 100% kupuji, miluji tu vůni té čerstvé knížky. Samozřejmě bylo i období kdy jsem studoval a na nové jsem neměl, ale teď si přijdu buď jako sběratel nebo jako bláznivý fanoušek Pandory. Vždy když knihu dočtu a vkládám si ji do knihovny, prožívám nádherné pocity.

3) Jak tě napadlo na knihy začít psát recenze?

JÁ – Tak trochu mě k tomu přivedl můj přítel Jakub. Když jsem se rozhodovala, na jaké zamření pvoedu svůj blog, řekl mi, že kromě povídek bych do toho mohla zapojit svoji lásku k eknihám. Jeho nápad se mi tehdy hrozně líbil. Už jsou to skoro dva roky.

SCHEFIK – Víš, že ani nevím?  Vždycky mě bavily technologie a rád jsem se šťoural v grafice a webových stránkách. Vytvořit si svůj web mě vždy dlouho lákalo, horší to bylo s obsahem. Nevěděl jsem, čím takové stránky naplnit, až jsem jednou objevil knižní recenze a bylo rozhodnuto.

LUCY LILLIANNE – Nějakou dobu jsem sledovala blogy ostatních. Už ani nevím jak, ale narazila jsem na tento trend ještě na blog.cz. Začala jsem tyto stránky sledovat a strašně mě to nadchlo. Měla jsem svoje webovky o knihách, které jsem měla doma a o jejich filmových zpracováních. Takový fanweb o oblíbencích – Pán Prstenů, Harry Potter a další – plný informací, obrázků, videí, informací z daného světa… Ale po nějaké době jsem web zrušila a ta práce mi prostě chyběla. Nechala jsem se tedy inspirovat a založila si blog a začala psát vyloženě jen o knihách…

IWIK – Je to zajímavé, ale svým způsobem jsem si vedla recenze sama pro sebe už od první chvíle, kdy jsem se naučila číst. Nebyly to zatím takové články, jako píši teď, v současnosti se na literární tvorbu pokouším hledět zasvěceněji. Již od druhé třídy jsem si začala psát čtenářský deník a svým způsobem mi to vydrželo až do března 2015, kdy jsem napsala první recenzi na svůj blog. Teď dokonce uvažuji i o tom, že bych svoje dřívější sešitové zápisky mohla také zveřejnit, jen tedy nevím, zda by o takovouto rubriku byl zájem. A abych se dostala k tomu, proč jsem se rozhodla začít recenze umísťovat na blog… Mám jednu kamarádku, jejíž blog jsem začala číst od poloviny roku 2014. Její recenze se mi líbily, ale nevěřila jsem tomu, že bych něco podobného mohla zvládnout také. Ona kamarádka mě přesvědčila, ať jdu do toho a já to zkusila. Teď mohu říci, že jsem ráda, protože můj recenzní „čtenářský deník“ je vcelku oblíben a mnoho čtenářů již přesvědčil o tom, že dané recenzované tituly stojí za přečtení.

IRČA – No já recenze nepíšu, ale točím videa. YouTube mě bavilo , knížky mě bavily a tak jsem si řekla – proč to nespojit?

PAVEL – Můj blog se věnuje osobnímu rozvoji a knihy jsou stále jeden z nejlevnějších a nejefektivnějších způsobů, jak se zlepšit. Nevím co je na tom pravdy, nicméně jsem se doslechl, že průměrný občan EU přečte za rok 0,6 knihy – možná proto Evropa není už ten nejbohatší kontinent a čelí řadě zbytečných problémům.

4) V jaké formě nejraději čteš? E-book, papírová kniha, či „jedeš“ na audioknihách?

– No, já nejradši papírové knihy, ale nepohrdnu ani e-bookem, či audioknihou. Ale papírové knihy u mě vedou nejvíce.

SCHEFIK – Možná to bude malinko překvapení, ale preferuji elektronické knihy a audioknihy. Všude je vezmeš sebou, nezabírají místo a hlavně neponičíš si je. Na papír samozřejmě nedám dopustit. Je to však spíš o tom, že je nechci poničit, takže u mě v knihovně najdeš spoustu knih, které jsem nikdy neotevřel, i když jsem je již párkrát četl. Já vím, trošku úchylka, ale každý má něco…

LUCY LILLIANNE – Začnu od audia. Zkoušela jsem to, ale bohužel to není nic pro mě. Nedokážu se soustředit na celou knihu a spousta částí mi pak uniká. Lepší je pro mě číst vlastníma očima. Mezi e-booky a papírovými knihami vidím jen malý rozdíl. E-knihy mají svoje výhody, navíc se mi líbí, že si můžu čtečku synchronizovat s mobilem, takže když přečtu něco v práci na mobilu, doma pak navazuji ve čtečce. Samozřejmě ale knihy vyhrávají nejvíc. Není nad to, když knihu držím v ruce a když pak hezky leží na polici v knihovně. U e-knih mě nejvíc mrzí, že nevidím fyzicky, kolik jich mám…

IWIK – Tak otázka číslo 4 je pro mě trošku záludností, protože musím odpovědět, že si frčím na všem. Nemám žádný vyhraněný formát. Každá forma knihy má něco do sebe. U e-knih oceňuji to, že jich můžu mít v čtečce miliony a nikdy nebudu mít stržená záda. Co se týče papírových knih, tak oceňuji jejich kouzlo. Každá krásně voní a když je kniha staršího vydání, tak dokáže vyprávět i příběh knížky jako takové. Jedině na papírovou knihu si můžete fyzicky sáhnout a otáčet jejími stránkami. Poslední formou je audiokniha. Musím říci, že na audioknihách si užívám toho, že za mě knihu během pár hodin někdo přečte a příběh mi našeptá do ucha. Vypravěči jako mávnutím kouzelného proutku dodají příběhu určitý punc, vloží do něj svou náladu, ale také kus sebe sama. Jen narátor dokáže vdechnout postavám určitou charakteristiku, kterou si díky hlasu může čtenář mnohem lépe představit.

IRČA – V tomhle jsem dost staromódní, vedou u mě klasické papírové knihy J

PAVEL – I když jsem autorem dvou krátkých e-booků (Zbav se strachu a získej sebevědomí, 11 pravidel úspěchu), tak jsem si e-knihám stále nenašel výraznější vztah.  Nejraději čtu klasické knížky s klasickou vazbou.  Nicméně audio knihy jsem si zamiloval při činnostech jako je úklid a vaření.

5) Jakou knihu/sérii (nejlépe obojí) bys doporučil/a ostatním?

– Knihu určitě vybírám detektivku DÍVKA V LEDU, nebo DÍVKA VE VLAKU. A ze sérií – Vampýrskou akademii, určitě pro slečny Selekci, anebo všechny knihy od Dominika Dána.

SCHEFIK – Co bych doporučil ostatním? To rozhodně není jednoduchá otázka, skvělých knih je spousta a nejde vybrat jen jednu. Každopádně musím zmínit mojí srdcovou záležitost a tím je kriminální série s komisařem Wallanderem od Henninga Mankella.

Ano, jedná se o severskou krimi, na druhou stranu se v ní snoubí i kouzlo klasických starých detektivek. Navíc je úžasné sledovat, jak se celá série a hlavně svět, ve kterém se odehrává postupně vyvíjí. Série totiž začíná v bouřlivých revolučních letech, kdy Evropou otřásl pád komunismu. A právě v téhle série je krásně vidět, jak to vypadalo na druhé straně a jak to vnímal západ. S Wallanderem tak prožijeme opravdu hodně od velkých historických mezníků až po nástup novějších technologií. Mankell tohle všechno dokázal umě do svých příběhů zakomponovat a díky tomu mají jeho příběhy neopakovatelnou atmosféru, když k tomu připočteme jedinečného a zadumaného hrdinu a skvělé kriminální zápletky, máme zde jednu z nejlepších krimi sérií, po kterých můžeme sáhnout.

Mimochodem tahle série vychází i v audiopodobě, kterou načítá skvělý Jiří Vyorálek a rozhodně stojí za poslech.

LUCY LILLIANNE – Těch by bylo asi povícero. Vždycky je pro mě hodně těžké na něco takového odpovídat. Ale samozřejmě vědou mí oblíbenci…

 • Harry Potter – klasika, která mě přivedla ke čtení. Doteď obdivuji, jaký svět byla Rowling schopná vytvořit.
 • Pán prstenů a Hobit – odjakživa jsem zbožňovala tento příběh plný dobra i zla, všechno co Tolkien stvořil, ty mapy a detaily… Včetně rodokmenů a básní…
 • Odkaz dračích jezdců – řeknu to hlavní, miluju draky, příběhy s nimi. To bylo to největší lákadlo. Navíc to napsal autor tak mladý a jeho vyprávění bylo jak od zkušeného spisovatele. V mých očích se mu dodnes spousta fantasy autorů nevyrovnala… 🙂
 • Jeho temné esence – další fantasy svět. Na sérii mě nejvíc uchvátila myšlenka toho, že každý člověk má svého daemona. Něco jako své druhé já, svou duši…
 • Měsíční kroniky – kdo by neznal že? Každý, kdo se této série chytne, už nikdy nepustí. Pro mě naprosto skvělé přepracování klasických pohádek jako Sněhurka, Locika, Červená karkulka atd. do sci-fi příběhu v budoucnosti…
 • Drahokamy – přiznávám, že v této knize je na mě i dost romantiky, ale pro mě převládá ta část s cestováním v čase…
 • Skleněný trůn – první kniha mi přišla docela rozpačitá, ale autorka se rozepsala a s každým dílem je to lepší a lepší. Hlavní hrdinka má být nemilosrdná vražedkyně. Občas z toho označení malinko vypadne, ale rozhodně se mi líbí její strategie a jak má všechno do detailů promyšlené.
 • Drakie – další kniha o dracích. Tentokrát jde o lidi, kteří mají v genech se v draky proměňovat. Kniha je sice opět pro mladší publikum, nicméně mě hodně bavila.
 • Tak padne náš svět – na Zemi vypukne epidemie a lidé umírají. Postapokalypsy a dystopie mám ve veliké oblibě 🙂
 • a mnoho dalších

IWIK – Jeeee, těch knih a sérií by bylo. Snažím se v každé knize najít pozitivum a ukázat jej čtenáři. Kdybych však měla vybrat jednu jedinou knihu, tak by to bylo asi Pařížské rekviem od Emmy Riedové, které jsem nedávno dočetla. Co se týče sérií, tak jich mám oblíbených spoustu. Kdo byste chtěl získat nějakou tu inspiraci, tak není nic lehčího než zabrouzdat ke mně na blog a nahlédnout do menu Série, zde těch inspirací najdete mnoho.

IRČA – Určitě bych doporučila knihu Nejtemnější hodina od Barbary Erskinové – ta je má nejmilejší a pokdu jste pejskaři, tak koukněte po knížce Psí poslání J

PAVEL – Následuj své srdce – knihu, která mě donutila zasmát se,brečet i být na sebe naštvaný za to kde a kdo jsem.

Děkuju všem blogerům a Irče, že souhlasili s tímto článkem a odpověděli mi na otázky.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

 • pasa16

  Jednoznačně nejlepší odpovědi od Pavla. Dle mého má tento bloger velkou budoucnost! Budu tohoto blogera dále pečlivě sledovat a doslova hltat každé slovo, které napíše. Ať se všem mladým nadále daří a za rok si je přečtu třeba ve Forbesu. 🙂 pasa16

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *