Knihoměsíc

Knihoměsíc – říjen 2019

Zdravím všechny své báječně čtenáře u nového článku!

Já vím, já vím, tvrdila jsem, že tahle rubrika bude pravidelná? Bohužel jak jsem zjistila, tak mám prostě s pravidelností jisté problémy. A ačkoliv se to snažím napravit, tak prostě mi to vypadává. Ačkoliv od té doby, co mám svůj blogblok, tak se to postupně zlepšuje, ale stále se to nedostává do té roviny, abych tyhle rubriky udržela zcela všechny pravidelné? Závidím Lucce z Luciina zašívárna, která má těhlech rubrik spooustu a stále je dokáže udržet pravidelné …

No, konec fňukání, jdeme na Knihoměsíc? Pro ty, kteří tuto „nerubriku“ nesledují nebo nečetli předchozí články, tak se jedná o takové čtenářské shrnutí celého uplynulého měsíce? Prostě přehled přečtených knih a poslechnutých audioknih? Říjen byl celkem „chudý“ na knihy a audioknihy, dohromady jsem přečetla 5 knih a slyšela jenom jednu audioknihu. Tak jdeme na přehled!

Theo Addair – Koláčky a spiklenciKoláčky jsem četla už podruhé! V září jsem si dokoupila v Luxoru první díl, Muffin a čaj (do té doby jsem jej měla pouze v e-verzi, ale poslední dobou se mi často stává, že takovéhle suprové oddychové knihy chci mít i doma) a tak jsem prvních pár dní října věnovala Koláčkům a spiklencům (píšu pár dní, ale spíše to bylo prvních pár hodin, protože si pamatuju, že jsem tuhle útlou skvělou knížečku četla do rána.) Ačkoliv mi přišla naprosto skvělá, přece jenom bych k ní měla určité výhrady. Například – na konec Muffinu a čaje se nehodila ta poslední kapitola, protože Koláčky na to plynule nenavazovaly. Abyste dodrželi posloupnost, museli byste to číst – Muffin a čaj (bez poslední kapitoly), pak Koláčky a spiklence a nakonec se vrátit k té poslední kapitole v Muffinu. Není to moc pohodlné, že? Ale je to jediná výtka, kterou vůči Koláčkům a celé duologii mám. Ale mnohem více se o tom rozepíšu ve velké recenzi.

Rachel Lippincott – Pět kroků od sebe – Tuhle knihu jsem četla už asi 3x a pokaždé mě dostala. I jsem dokonce už viděla film, který byl stejně dechberoucí a srdcervoucí, jako kniha. Opět případ, kdy jsem původně měla pouze e-knihu, ale pak jsem přes bazárek na Databázi knih našla holčinu, která Pět kroků od sebe se mnou vyměnila za Dedičku od Amandy Hocking ve slovenštině? Tak se Pět kroků dostalo i do mojí knihovny. Ačkoliv je to youngadultovka, což je už trochu mimo moji věkovou kategorii, tak mě naprosto dostala.

Becky Albertalli – Holka mimo rytmus – Tak u téhle knihy přišlo absolutní zklamání. Po přečtení Probuzení Simona jsem tak trochu očekávala opět svižný a oddychový příběh. Bohužel u této knihy jsem toto postrádala. Celou dobu ve mě tkvěl pocit, že autorka jaksi nevěděla, o čem psát, tak vzala postavu ze Simona a a vymyslela jí její příběh, který ale postrádal to, co se mi v Simonovi líbilo a co jsem očekávala. Bohužel pro mě to bylo jedno z největších zklamání tohoto roku.

Neal Shusterman, Jarrod Shusterman – Sucho – Tak na Suchu jsem si rychle spravila chuť po Holce mimo rytmus. Od Shustermana jsem už četla Smrtku a Nimbus a obě se velice rychle dostaly na poličku srdcovek. A proto když Yoli oznámilo, že vydá novou autorovu knihu, kterou napsal se svým synem, tak jsem denně hlídala internet, jestli už kniha vyšla, a když Booktook pustil předprodej, neváhala jsem. A musím říct, že nelituji. Kniha byla svižná, odsýpala, a přitom poskytla velice drsný příběh z „ne tak daleké“ budoucnosti. Ono totiž to, co se v knize odehrávalo, se docela dobře může do pár let stát. A co jsem tak četla komentáře, nebyla jsem jediná, kdo u této knihy pociťoval žízeň a automaticky držel sklenici stále naplněnou?

J. K. Rowling – Harry Potter a Ohnivý pohár – V rámci každoročního podzimního čtení Pottera jsem pokračovala Ohnivým pohárem, neboť u Vězně z Azkabanu jsem skončila někdy v srpnu, tak jsem na sérii jen takhle navázala. Co o Ohnivém poháru říci … ze všech dílů je to pro mě ten nejslabší díl. Hodně popisování, spooousta děje a celkem i nudné pasáže. Vše se točilo samozřejmě kolem Turnaje tří kouzelníků, ale na můj vkus to už bylo přehnané. Ale tak to bývá, že takhle dlouhé série prostě mají mezi sebou trochu nudnější knihy, aby ty další byly lepší?

Leigh Bardugo – Šest vran – tuto audioknihu jsem dostala jako „listeningcopy“ přímo od Humbooku? A zamilovala jsem se! Sice mi během poslechu pár věcí nedocvakalo, protože jsem nečetla předchozí trilogii, ale i tak netrpělivě čekám na Prohnilé město a pevně věřím, že bude jako audiokniha co nejdříve! Absolutně mě nadchla, i když tam na mě bylo trochu moc postav, ale kladem je, že každá postava měla v audioknize vlastního interpreta, což pomáhá posluchači si podle hlasu zapamatovat, kdo je kdo? Tuto audioknihu mohu rozhodně doporučit?

Doufám, že se mi podaří příští Knihoměsíc napsat na začátku prosince, aby to bylo shrnutí listopadu? Tak mi držte palce!

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

3 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *