Knihy

Kniha vs. Film – Než jsem tě poznala

Zdravím zápisníci!

Když jsem přemýšlela, čím bych blog ozvláštnila, tak mi Kuba poradil, abych psala srovnání knihy s filmem. Kuba právě o mě ví, že poslední dobou hodně koukám na filmy právě podle knížek. Už jich takhle mám zkouknuto několik, takže mám dost podkladů pro tuhle novou rubriku.

V dnešním článku vám představím nejprve film, protože právě v tomto případě jsem viděla film dříve než jsem se dostala ke knize.

FILM

Název – Než jsem tě poznala

Délka – 110 minut

Režie – Thea Sharrock

Scénář – Jojo Moyes

Hodnocení na CSFD – 80%

Studio – Warner Bros

Hrají – Emilia Clark, Sam Claflin, Matthew Levis a další

Když bylo oznámeno, že tento film půjde do kin, tak jsem málem skákala do stropu. Proč? Protože jednu ze dvou hlavních postav hraje Emilia Clark, moje oblíbená herečka ze seriálu Game of Thrones. Emilia zde hraje Louisu Clark (všimli jste si taky toho stejného příjmení?), mladou slečnu, která přijme místo pečovatelky u ochrnutého muže.

Myslím, že Emilia tu roli zahrála opravdu bravurně, stejně tak i Sam Claflin alias William Traynor. Ve filmu se objevil například i Charles Dance, který si právě s Emilií zahrál v seriálu Game of Thrones.

Dalším zajímavým hercem z filmu byl i Matthew Lewis alias Neville Longbottom z Harryho Pottera.

Celkově film hodnotím velmi pozitivně, líbily se mi herecké výkony, obsazení, naprosot skvělá hudba (zvlášť song od Eda Sheerena – Photograpf nebo úryvek z jeho velmi povedené písničky Thinking Out Loud, nebo například písnička od mojí velmi oblíbené kapely Imagine Dragons – Not Today), prostředí, prostě všechno.

KNIHA

Název – Než jsem tě poznala

Autor – Jojo Moyes

Počet stran – 408

Knihu jsem si přečetla až po shlédnutí filmu a popravdě jsem nebyla ani moc zklamaná. Je pravda, že v knize bylo o mnoho více scén, situací a momentů, které by si zasloužili zfilmovat, ale to by ten film musel mít zhruba 6 hodin.

Styl, jakým je kniha psána, se mi moc líbil, sedl mi autorčin styl psaní, dokonce jsem si u knihy i pobrečela. Stejně tak i u filmu. Nemám totiž moc ráda smutné konce, protože u nich brečí skoro vždycky.

Na knihu vyšla velká samostatná recenze na mém blogu, najdete ji zde – NEŽ JSEM TĚ POZNALA RECENZE 

SHRNUTÍ

Kniha i film se mi moc líbili, kniha o hodně více, ale film byl taky skvělý. Určitě bych ve filmu uvítala o několik scén víc.

Doufám, že se vám dnešní článek líbil. Jak to máte vy s příběhem Louisy a Willa?

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

8 Comments

 • Fakynn

  Já jsem nadšená z filmu i z knihy (ale teda druhý díl je děs, je to přesně ten příběh, který nemá mít pokračováni) a naprosto oboje miluju! 🙂

  • Zápisník Spisovatelky

   Mě se teda naprosto líbil i druhý díl! A hned řeknu proč – protože jsem si prošla něčím podobným, jako Louisa, taky jsem přišla o velmi blízkou osobu, a taky jsem se z toho nemohla dostat … A právě proto se mi i druhý příběh nesmírně líbil a zamilovala jsme si ho, protože jsem se v něm viděla 🙂 Ale hold každému se líbí něco jiného, no 🙂

 • Iwik

  Tak jsi mě zase navnadila. Než jsem Tě poznala mám sice ve čtečce, ale zatím jsem se k ní nedostala (konečně mám důvod se dostat) a co se týče filmu, tak jsem jej zatím neviděla, ale ráda se podívám. Děkuji za super srovnání. Je to skvělá rubrika, kterou budu moc ráda číst, jsem zvědavá, co v ní najdu příště :).

  • Zápisník Spisovatelky

   Iwí, moc děkuju za komentář 🙂 Popravdě, doporučuji nejdřív tu knihu, a až pak film … ono vidět film ještě než si přečíst knihu je občas na škodu (mě to teda tak moc nevadilo, ale je fakt, že potom u knihy si u několika scén pak řekneš – proč tohle sakra nebylo ve filmu?) Takže rozhodně nejdřív knihu a pak film. 🙂

 • Inka

  Film jsem viděla a hrozně se mi líbil. Nejdřív jsem ho sehnala kvůli tomu, že tam hraje E. Clark, ale pak se mi hrozně líbil i děj, konec filmu jsem čekala trochu jiný, ale nebudu spoilovat.

  Knihu jsem nečetla 😀

  • Zápisník Spisovatelky

   Taky jsem si film sháněla kvůli Emilii 😀
   Knihu si rozhodně přečti, protože je naprosto skvělá! Já mám paperback s filmovou obálkou, ale dá se sehnat i s originální původní obálkou 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *