Knihy

Kniha vs. Film – Květy z půdy

Zdravím čtenáři!

Hned po tom, co jsem dočetla knihu Květy z půdy, jsem se dozvěděla, že podle této knihy byl natočen film. Samozřejmě jsem si ho hned musela stáhnout a zkouknout. Jelikož jsem ale knihu četla jako první, tak si dneska nejdříve připomeneme knihu, a pak teprve film.

KNIHA

Název – Květy z půdy

Autor – Virginia Cleo Andrews

Počet stran – 379

Knihu jsem přečetla za velmi krátký čas. Stačil jeden večer v posteli a dopoledne v prác a kniha byla přečtená.

Jak jsem již říkala v recenzi (najdete ji zde – RECENZE KVĚTY Z PŮDY), kniha ve mě nechala psychické stopy. A co teprve film! Ale k němu později.

Nesnáším násilí na dětech, fyzické ubližování a psychické týrání. Sama jsme si něčím podobným prošla doma (ne v takové míře jako děti v téhle knize), ale vím, co to s člověkem udělá.

Některé scény v knize mi přišly malilinko přitažené za vlasy, ale jinak vesměs se mi kniha líbila. Není úplně typické, že by se bratr zamiloval do sestry, v žádné knize jsem se s tím doposud nesetkala, a proto mi to přišlo zpočátku takové trošku divné. Ale hned jak jsem se pustila do druhého dílu série, mě pochybnosti opustily.

FILM

Název – Květiny v podkroví (Flowers in the Attic)

Délka – 90 minut

Režie – Deborah Chow 

Scénář – Kayla Arpert

Hodnocení na CSFD – 65%

Studio – Lifetime Movie Network

Hrají – Heather Graham, Kiernan Shipka, Ellen Burstyn, Dylan Bruce a další

Hned jak jsem dočetla knihu, jsem si musela stáhnout i ten film. Existují dva filmy, jeden vyšel v roce 1987, a pak druhý v roce 2014, upravená verze. Ten starý jsem nikde nenašla, tak jsem si stáhla ten z roku 2014.

Stává se, že film málokdy odpovídá knize. U tohohle filmu to bylo tak napůl. Některé scény byly stejné jako v knize, některé byly ale naprosto jiné. Spousta scén samozřejmě ve filmu chyběla, což je pochopitelné.

Musím říct, že u některých scén jsem brečela, stejně tak jako u knihy. Ale u filmu o něco více. Přece jenom, když slyšíte dětský pláč, když se dozví nějakou strašnou věc, a k tomu v podkresu smutná emotivní hudba, ubrání se málokdo. Já jsem cíťa, takže já u takovýhlech scén brečím vždycky.

ZÁVĚREČNÉ SROVNÁNÍ – Určitě bych v tomhle případě více vyzdvihla knihu. Film byl sice dost povedený, ale přišlo mi, že se moc nedržel knihy. Postavy byly stejné, troška děje taky, ale spíše mi pak přišlo, že se scénáristi moc děje v knize nedrželi a spíše si to dělali po svém. Kdyby to byl samostatný film bez knižní předlohy, řekla byl, že byl velmi povedený. Ovšem takhle mi přišel spíše průměrný.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

 • Ali Cajazpalaca

  Ešte že si si nepozrela ten pôvodný film.z 87 bola by si znechutená. O tej novšej verzii som ešte nepočula určite si ju pozriem. Knihu som čítala pred mnohými rokmi celú pentalogiu aj tie ostatné od nej. Na tú dobu to bolo obrovské bum ale zas nebolo toľko literatúry ako teraz. Inak je to jedna z mála kníh a sérii ktoré prečítala aj moja sestra- necitatelka. Určite odporúčam prečítať si všetko, hlavne v poslednej knihe sa veľa človek dozvie a pochopí. Každopádne som prekvapená že dnešný mladí čítajú to isté čo ja keď som bola mladá ???

  • Zápisník Spisovatelky

   Děkuji za komentář 🙂 O původním filmu vím, taky mám v plánu ho zkouknout. Jinak sérii irčitě dočtu, jen nevím kdy, protože ji teď má půjčenou tchýně 😀 a ta čte pomalu 🙂

  • Zápisník Spisovatelky

   Já jsem zatím skončila u druhého dílu, který ode mě dostal jen 5 bodů z deseti … a sérii jsem nechala tchýni, možná se k ní někdy vrátím.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *