Knihy

Kiera Cass – Zaslíbená

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku! 

Sepsání téhle recenze mi dalo dost zabrat. Snažila jsem se totiž, aby nevyzněla tak, jak možná ve finále vyzní (vím, patrně to nedává smysl.) Bohužel ale dnešní recenze nebude pozitivní. Ani trochu. A je mi to fakt dost líto, protože ta kniha vypadá fakt dobře a i anotace a všechno …. Jen je prostě buď špatně přeložená, nebo špatně napsaná. A o jaké knize že bude řeč? 

Autor: Kiera Cass
Počet stran: 272
Nakladatelství: CooBo
Rok vydání: 2020
Série: Zaslíbená #1

První díl série od autorky světového bestselleru Selekce

Lady Hollis Briteová je nadšená – a v šoku. Král Jameson jí totiž veřejně vyjevil své city, o čemž odjakživa snila. Jako jediná ze šlechtických dcer upoutala jeho pozornost! Ale Hollis si brzy uvědomí, že stát se královnou možná není ten šťastný konec, který si představovala. A když se setká s cizincem, který má schopnost nahlédnout přímo do jejího srdce, pochopí, že ve skutečnosti touží po úplně jiné budoucnosti.

Patrně každý knihomol se v životě setkal se situací, kdy se nadšeně pouštěl do nové knihy od oblíbeného autora, očekával velké věci a dostalo se mu pouze hlubokého zklamání. A bohužel zrovna dnes tu jedno velké zklamání mám. Ano, teď mě spousta holek ukamenuje, ale bohužel, je to můj názor. Zaslíbená je první díl série o mladé dívce, která má předpoklady stát se královnou a těší se přízni samotného krále. Na jednu stranu si jeho pozornost velice užívá a velkoryse přijímá jeho dary, a na druhou stranu říká, že to vlastně nikdy nechtěla. Velice prozíravě to ale začne tvrdit, až když se setká s tajemným mladíkem. Jak nečekané. Bohužel s železnou pravidelností se nám v YA knihách objevují milostné trojúhelníky. Mám tu na vás jednu otázku: přijde to jenom mně, nebo se nám v nových YA knihách, které vycházejí, objevují hlavní hrdinky, které „jsou velice statečné a silné a ctižádostivé a všechno“, a ve finále, když je více poznáte, tak zjistíte že jsou naprosto praštěné a chovají se jako … krávy? Nechtěla jsem to původně napsat takto drsně, ale nenapadlo mě jiné slovo.

Co se týče jazykové stránky knihy, tak to je jedna velká tragédie. Zajímalo by mě, jestli za to může překladatelka, nebo sama autorka. Ale tolikrát vyslovené jedno jméno v celé knize? Popravdě, někde v půlce už jsem začala na jméno Delia Grace být alergická. Rozhodně se několikrát dalo nahradit jen zájmenem. Proč ale pomalu v každé větě zmiňovat Delia Grace? Čím má ta holka tak výjimečné jméno, že muselo zaznít několikrát na každé stránce? Kromě toho, že blbější na tak časté opakování fakt nemohla autorka vymyslet. Zrovna dvouslovné.

Hlavní hrdinka, Hollis, mi přišla jako hloupoučká holka, která se jen snaží zalíbit bohatému králi, aby si ji vzal za ženu. Přišlo mi velice vtipné, že se strašně divila myšlence krále, že žena je ozdobou muže, měla by stát, mlčet a mít s ním budoucí následníky trůnu. Jako já nevím jak ostatní, ale dle mého názoru je to jeden z celkem podstatných prvků středověku! Protože takto se chovalo spousta králů a vladařů! Ačkoliv se snažila vypadat chytře, moc rozumu ale patrně nepobrala. Většinu chytřejších myšlenek za ni obstarávala její kamarádka a komorná. Ne nadarmo taky za ní nosila knihy a učila ji. Zhruba v polovině knihy se samozřejmě z komorné vyklubala závistivá potvora, která to měla celé naplánované a nevyšlo jí to. Jak jinak. Celá ta kniha byla hrozná NUDA. 90 % knihy se nic, ale absolutně nic nedělo. Král byl blbec a namyšlený egoista, který si vymýšlel rádoby vtipné průpovídky a Hollis se jim samozřejmě hloupě smála. Zhruba v půlce na scénu přišel záhadný muž, se kterým prohodí Hollis dohromady pár slov a už se samozřejmě v tajné komnatě líbají? Typická instalove – vidí se pět minut a už se muckají, myslí jeden na druhého a vzápětí si uvědomují, že jsou spřízněnou duší toho druhého! Stačí jeden polibek a rázem začne ztrácet o krále zájem a začne si vymýšlet, že vlastně o to nikdy nestála a nechce se stát královnou? Přičemž celou dobu předtím si jeho pozornost až nadbytečně užívala a doufala, že si jí vybere za ženu? Proč mi to evokuje myšlenky na to, že Hollis krále jen sprostě využívala? Kdo takhle velice rychle změní názor? Bohužel je to jen další typické klišé YA knih.

První pořádná akce přišla až ke konci knihy, zhruba nějakých sto stran před koncem. A ještě to bylo podané takovým stylem, že samozřejmě aby tam nějaký ten zvrat byl, tak to bylo až absurdně a zbytečně vyhrocené. Myslím si, že to autorka s tím koncem bohužel přehnala, protože toho na hlavní hrdinku naložila celkem hodně. Kdyby to trochu rozepsala a rozvedla to už někdy od poloviny knihy, vynechala rádoby vtipné pasáže, kterým se beztak nikdo moc nezasmál, a věnovala se více danému světu, ze kterého nám představila zoufale málo, udělala by svým čtenářům mnohem lepší službu. Celé to působilo jako napsané na koleni, jako jen prvotní návrh na příběh, který čeká ještě spousta úprav – a ne jako finální verze knihy. Stačilo by první polovinu knihy lehce proškrtat a více rozepsat konec. A kniha by rázem získávala jinačí hodnocení.

Začíná mě strašit, že to má mít více knih, a celkem dost přemýšlím, jestli se do dalších dílů vůbec pustit. Pro teď jsem rozhodnutá, že ne, ale uvidíme, až vyjde tedy další díl v češtině, jestli se hecnu a dobrovolně podstoupím utrpení. Ale takhle po Zaslíbené mohu říct, že mě Kiera Cass hluboce zklamala, protože Selekce (myslím prvotní trilogii) se mi celkem i líbila, příjemná oddechovka s celkem neotřelým nápadem. Další díly stály za prd, ty určo nečtěte, ale první tři díly – Selekce, Elita a První za přečtení stojí. A bohužel právě tím, že jsem ze Selekce byla celkem nadšená, jsem toho od Zaslíbené očekávala celkem dost a dostala tak uboze málo.

Zaslíbené nemohu dát více než 1 hvězdu z 5. Ta jedna hvězda je za tu obálku, která je fakt pěkná. Ale příběh byla fakt strašný a zatím je to nejhorší kniha roku 2020.

Budu se na váš těšit u nového článku, snad už tentokrát pozitivního 🙂

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

  • Laďka

    Nejlepším řešením jak se vyhnout blbým knížkám, je nečíst YA a konečně začít číst něco pro dospělý.

    • Tery Engli

      Tak já čtu i pro dospělé 😉 A ne všechny YA jsou blbý. I knihy pro dospělé můžou někomu přijít blbý.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *