Knihy

Karambol (Håkan Nesser)

Zdravím čtenáři!

Nepochybuji, že se vám někdy stalo, že jste z velmi očekávané knihy byli nakonec  zklamaní. Stává se to každému čtenáři několikrát za život. I mně se to občas stává. A bohužel dnešní případ není výjimkou.

Žánr – Detektivky, Světová literatura

Rok vydání – 2017

Překlad – Helena Matochová

Anotace „Probudil se a nejprve cítil nezměrnou úlevu. Ta trvala tři vteřiny, pak pochopil, že to nebyl zlý sen. Že to byla skutečnost. Ten hustý liják, náhlé trhnutí volantem, kluzká krajnice, to vše byla skutečnost. Tíha chlapcova těla v jeho náruči i krev, která mu kapala z kapuce.

Opilý řidič usmrtí šestnáctiletého chlapce. Pod rouškou tmy a deště z místa nehody uprchne. Tragédie mu však zcela převrací život: zabředá čím dál hlouběji do tíživého, ďábelského dilematu a dopouští se věcí, na které by jinak ani nepomyslel. A komisař Van Veeteren z kriminálky v Maardamu stojí před případem, který má svou vlastní zvrácenou logiku, v níž se všechno zdá být předurčené, ale nepředvídatelné …“ (zdroj – zadní strana knihy)

Vlastní názor – Co mě u knihy už zpočátku docela naštvalo, byl papírový přebal. Možná si říkáte, proč řeším takovouhle kravinu, ale vemte si, že právě u téhle knihy je přebal na chlup stejný jako úvodka samotné knihy. I zezadu ten text je naprosto stejný. Myslím si, že v tomhle případě byl přebal naprosto zbytečná záležitost, určitě ho tam neměli dávat, protože jsou to za mě jen vyhozené papíry.

A teď ke knize – Už ze začátku jsem měla podstatný problém – začíst se do knihy. Na knihu jsem byla natěšená jako malé děcko na Vánoce, protože jsem od autora četla jeho Münsterův případ, který jsem doslova slupla jako malinu, tak skvělá detektivka to byla.

Ovšem Karambol ve mně zanechal spíše rozporuplné pocity. Už po několika stránkách mi přišlo, že si nějak autor neví rady s dějem. Zdálo se mi to takové neotesané, hrubé, nemohla jsem se do příběhu pořádně ponořit.

Komisař Van Veeteren v této knize už u kriminálky nepracuje. Řídí si vlastní knihkupectví. Ovšem den, kdy se dozví, že jeho syn je mrtvý, v něm zanechá velmi silnou stopu. Taky v kom by nezanechal, když mu zemře jeho dítě.

V knize mi chyběl (nebo jsem ho tam jenom nenašla?) takový ten drive, který čtenáře do příběhu vtáhne po pár písmenkách. Mě kniha zanechala zcela chladnou, bohužel mě nebavila, nelíbila se mi. Nějak ani nevím, komu ji doporučit. Jasný, haním tady knihu, která získala titul NEJLEPŠÍ ŠVÉDSKÝ KRIMIROMÁN, ale je to možná tím, že jsem poslední dobou četla detektivky hodně. Musím říct, že jsem našla o něco lepší kousky. Například moc pěknou (ač historickou) detektivku napsal Vlastimil Vondruška – Dobronínské morytáty. Možná tu srovnávám jablka s hruškami, když srovnávám českého autora se severským, ale přijde mi, že pan Vondruška se uměl příběhu moc pěkně chytit, postupovat s ním a tak.

Věřím, že si u této knihy přijdou na své milovníci tohoto autora, nebo obecně milovníci detektivek. Pokud máte Nesserovu tvorbu rádi, sáhněte po ní. Kdo detektivky čtete zřídkakdy, sáhněte radši po něčem jiném.

Doufám, že se teď na mě neslétne hejno Nesserových fanoušků a neuklovou mě k smrti. Berte to čistě jako můj názor, můj pohled na věc.

Celkové hodnocení – 3/5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství MOBA.

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

    • Zápisník Spisovatelky

      Já jsme jich moc nečetla, jen ten Münsterův případ a tenhle Karambol. Münsterův případ byl fajn, ale Karambol se mi prostě nelíbil. Ale chystám se na Jo Nesba, ten taky píše severské krimi. Snad se mi bude líbit více.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *