Audioknihy

John Flanagan – Rozvaliny Gorlanu (audiokniha)

Zdravím všechny své báječně čtenáře u nové recenze! 

Od té doby, co mám mnohem více času na svoje vlastní záliby a koníčky, tak jsem stihla poslechnout opravdu dost audioknih. Také jsem zvládla docela pohnout s resty, které se mi tu pořád kupí do nebeských výšin. Docela mě zajímá, jestli se mi někdy povede stáhnout resty na čistou nulu. To bych musela jeden měsíc vůbec nečíst a jenom psát, třeba by se to pak povedlo ? I když si tím nejsem jistá, jestli bych vydržela měsíc vůbec nečíst, nic neposlouchat … Zvládl by to někdo z vás? Schválně mi dejte vědět, jestli byste dokázali jeden měsíc být bez knih, audioknih, seriálů, filmů atd. Vzhůru ale zpět k tématu – dnešním tématem je audiokniha Rozvaliny Gorlanu, první díl ze série Hraničářův učeň. Audioknižní sérii HU vydává Audiotéka. 

Autor – John Flanagan
Interpret – Matouš Ruml
Délka –  7 hodin 28 minut
Vydavatelství – Bookmedia pod značkou Audiotéka, 2017

Rozvaliny Gorlanu – audiokniha obsahuje fantasy příběhy chlapce Willa a jeho přátel. Jedná se o první díl ze série Hraničářův učeň. Autor John Flanagan. Čte Matouš Ruml. Režie Jakub Tabery. Mistr zvuku Jan Kacian.
První díl fantasy ságy Hraničářův učeň, na jejíž knižní předloze vyrostlo mnoho čtenářů, nás zavádí do tajemstvím opředené země Araluen. Mladík Will si už dlouho přeje absolvovat rytířský výcvik na hradě a stát se zdatným bojovníkem, jakým byl podle legend jeho otec. Na to, aby ho v bojové škole přijali, je však příliš malý. A tak se dostává do učení k záhadnému hraničáři Haltovi, který se umí neviditelně pohybovat. Ten ukáže Willovi, jak se starat o koně a používat zbraně, které si záhy vyzkouší při výpravě za nebezpečnými tvory. Will se přesvědčí o tom, že úloha hraničáře je při obraně království stejně významná jako rytířské umění.

Když jsem si vybírala Rozvaliny Gorlanu jako audioknihu, už od začátku jsem se velmi těšila. Jako malá jsem tento příběh mladého učně Willa četla coby knihu, a po několika letech jsem k příběhu opět vrátila. Jakožto milovník fantasy jsem z tohoto příběhu byla velmi nadšená. Nově vytvořené světy mě neskutečně baví.

Na úplném začátku se setkáváme s Willem ještě coby chráněncem. Rodiče nikdo nezná, nikdo neví, odkud tento malý mladíček pochází. Našel si sice pár přátel, ale je to spíše zakřiknutý samotář. Řekla bych, že jsem se v něm chvílemi trošku viděla, protože i já jsem v jeho věku byla dost samotářská a stranila jsem se ostatním.

Willa mi bylo líto, když se přihlásil do bojové školy, ale neprošel. Tak trochu jsem mu přála, aby ho vzali, aby mohl ukázat, co všechno umí a že je schopnější, než vypadá. Ale když si z něho Horác ustavičně dělal srandu, to určitě nebylo pro Willa nijak příjemné. Nám dospělým může dětské pošťuchování připadat poněkud směšné, ale jak se asi cítí právě ony děti?

Ve chvíli, kdy se Will dostal k Haltovi coby učeň hraničáře, celý příběh dostává takový tajuplný bojovný nádech. Will ze začátku pomáhá v Haltově srubu se všemi domácími pracemi, což se mu přirozeně moc nezamlouvá, chvílemi uvažuje, k čemu mu tohle může pomoci. Během vyprávění mu ovšem Halt vypráví historii hraničářů, co všechno umí a co všechno se bude muset Will naučit, aby se na konci stal schopným hraničářem.

Co mě v příběhu hodně bavilo, byla scéna, kdy Halt vysvětluje Willovi, jak to, že se stává „neviditelným“. Popisuje tu, jak je důležité naučit se správně maskovat a všechno potřebné k tomu.

Můj názor je ten, že kniha je velmi dobře namluvená, nezaslechla jsem ani v jedné části nějaký zádrhel v hlase, přeřek či špatnou výslovnost. Co bych panu Rumlovi vytkla, je to, že moc neměnil výšku hlasu, když namlouval Halta a když namlouval Willa. Uvítala bych, kdyby u Willa jakožto malého chlapce mluvil maličko vyšším hlasem, aby se to rozlišilo od hlasu Halta. A další věc – při vyprávění kapitoly s Horácem, kdy za Horácem do místnosti přišli tři starší kadeti a nutili ho klikovat a stlát postele, tak jeden z kadetů na Horáce v knize křičel, avšak pan Ruml to vyprávěl poněkud moc klidným hlasem na to, že ta postava v knize křičela.

Hudební úryvky mi připomněli hudbu z Pána prstenů. Schválně, až budete tuhle audioknihu poslouchat, si na začátku každé kapitoly poslechněte hudební úryvek, a pak si pusťte hudbu z Pána prstenů. Dost podobná. Hudební prvky na začátku každé kapitoly se mi moc líbily, překvapily mě, bylo to příjemné zpestření poslechu knihy.

Audiokniha mě velmi bavila, poslouchala jsem ji nejvíce v práci při psaní, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Poslechnout by si ji rozhodně měli všichni fanoušci fantasy žánru, a myslím si, že je vhodná i pro děti.

Recenze byla převzata z webu www.chrudimka.cz pro kterou jsem recenzi psala v roce 2017. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *