Knihy

Jiskra v popelu (Sabaa Tahir)

Zdravím čtenáři!

Od kamarádky-blogerky Darinky z blogu DaraMegan knihy jsem odkoupila knihu Jiskra v popelu. Byla jsem na ní strašně zvědavá, protože jsem na ní četla jen samou chválu. Musím říct, že jsem strašně moc ráda, že jsem Darinku kontaktovala a knihu odkoupila. Darinka mě takhle zásobuje tím nejlepší čtivem 😀

Žánr – Romány, Fantasy, Pro děti a mládež

Rok vydání – 2016

Překlad – Petra Johana Poncarová

„Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši.

Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.

Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.

Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria. méně textu“ (zdroj – www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – Laia, Elias

Budu se trošku opakovat jako v recenzi na Čáry života, kde jsem psala, že miluju nové světy, nové kmeny lidí atd. A stejnak tomu bylo i u Jiskry v popelu. S tím rozdílem, že v Jiskře ještě pořád existuje otroctví, císař a války. Popravdě, bylo mi smutno z toho, jak se velitelka chovala k Laie coby své osobní otrokyni a služce. Pokaždé, když s ní zacházela jako s kusem hadru, jsem měla chuť začít křičet. Sice Laia šla do otroctví dobrovolně, ale myslím si, že nikomu by nemělo být takhle ubližováno.

Kniha mě do sebe vtáhla už od prvních stránek, taky proto jsem ji přečetla za jeden pouhý den, celých 450 stránek na jeden zátah v práci. Nemohla jsem se od knihy vůbec, ale vůbec odtrhnout. Posledních asi 150 stránek jsem dočetla ve vaně 😀 Taky jsem tam strávila dvě hodiny.

Styl autorčina psaní mi velmi sedl, líbily se mi střídající se kapitoly, jedna z pohledu Laii a druhá z pohledu Eliase. Líbilo se pomalé vzájemné proplétání příběhů dvou mladých lidí z opačných konců postavení. Ona – malá otrokyně, sloužící osobně přímo velitelce. On – mladý voják, jež nenávidí Impérium, a s vidinou svobody zůstává nadále na Šerosrázu.

Děj byl nepředvídatelný, i když po tolika přečtených knihách mi bylo malinko jasné, že ti dva se do sebe přinejmenším zamilují. Co mě malinko mrzelo, byl opět milostný trojuhelník – Laino srdce tíhne k jednomu, ovšem tělo a mysl k druhému. Říká se, že člověk by měl poslechnout své srdce, ale jsem ráda, že si na konci knihy vybrala to lepší. Nebo aspoň já v tom lepší volbu vidím, nevím jak ostatní.

Bylo mi jí po celou dobu čtení hrozně líto, přišla o všechno, o rodinu, o majetek, o domov, jediné co jí zůstalo, byl bratr sedící ve vězení. Doufám, že se u nás co nejdřív vydá druhý díl, abych se mohla opět ponořit do jejího světa.

Skvělá kniha s novým světem. Rozhodně 5/5 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *