Knihy

Harry Potter a Kámen mudrců (Joanne K. Rowling)

Zdravím zápisníci! 

Rok 2017 se pro mě stal rokem, kdy jsem se totálně a definitivně zamilovala do Harryho Pottera. Některým to může přijít zvláštní, že jsem se do něj pustila až ve svých 21 letech, ale tak nějak jsem se v dětství míjela s tímto brýlatým kouzelnickým učněm. Až když Albatros začal Harryho vydávat v novém kabátu, rozhodla jsem se, že bych se do toho konečně mohla pustit! A tak jsem si pořídila první knihu – Kámen mudrců. 

Původní název – Harry Potter and Philosopher’s Stone (1997)
Žánr – Romány, Pro děti a mládež
Rok vydání – 2017    
Překlad – Vladimír Medek

AnotaceHarry Potter o Bradavicích nikdy neslyšel. Jenže pak se na rohožku přede dveřmi č. 4 v Zobí ulici začaly snášet dopisy. Strýc s tetou je před Harrym pečlivě ukrývali, ale v den jeho jedenáctých narozenin se objevil obr jménem Hagrid s velkou novinou: Harry Potter je čaroděj a má nastoupit do Školy čar a kouzel v Bradavicích, Velké dobrodružství začíná! (zdroj – zadní strana knihy) 

Vlastní názor – Byla to naprostá pecka! A vůbec se necítím příliš stará na tuhle knihu. Přítel se mě ptal, jestli to na mě není už trochu moc young, ale ne! 

Autorčin styl vyprávění mi hodně sedl. Dokázala dokonale popsat každou situaci. Příběh je stvořen tak, že vcucne čtenáře doprostřed dění a na konci ho vyflusne, že ani nestihne říct Famfrpál. Ani si  nedokážu představit, že bych si nikdy Harryho Pottera nepřečetla. Docela lituji, že jsem si ho přečetla až ve svých jedenadvaceti letech a že jsem viděla filmy dřív, než jsem četla knihy. Protože v knihách je to docela jinak! 

Ale abych se dostala k příběhu. Předpokládám, že spousta z vás zná Harryho Pottera. Chlapce, který zůstal naživu, přežil útok Vy-Víte-Koho a v jedenácti letech se dozvěděl, že je čaroděj a vydal se do Bradavic, kouzelnické školy studovat na kouzelníka. 

Kniha začíná vyprávěním o rodině Dursleyových. O tom, kde pan Dursley pracuje, jakou mají domácnost, a jak se k nim malý Harry vlastně dostal. Popravdě, už od prvních stránek jsem tuhle rodinu moc nemusela, ale necítila jsem k nim až takovou averzi jako někteří čtenáři, co jsem tak četla na internetu. Vzápětí se dostáváme do okamžiku, kdy Harry dostane dopis z Bradavic. Teda, měl dostat, ale pan Dursley mu ho sebral. Další dopisy pak spálil. Kdo viděl film, tak si jistě pamatujete na tu vtipnou scénu, kdy Dursleyovi a Harry dojedou na ostrov a najde je tam Hagrid? Jo, přesně tu scénu, kdy Hagrid přičaruje malý prasečí ocásek bratránkovi Dudleymu? K popukání, co?  Smála jsem se u té scény jak magor, stejně jako v případě knihy.

No, abych s tím trošku popojela – Harry se dostává do Bradavic, kde poznává i své nové přátele – Rona a Hermionu. Začne mu naprosto typický školní rok plný domácích úkolů, problémů s učiteli a taky trochu nebezpečí, zvlášť když se do školy dostane trol. Naprosto běžný rok, nemyslíte? 

Jak to tak bývá, náš hlavní hrdina se poprvé setkává s Vy-Víte-Kým (no, ne docela poprvé, ale … víte jak to myslím … že jo?) a PŘEŽIJE! To by pak nebyl hrdina, že?  Okey, vtipy mi moc nejdou. 

Asi bych to tu už měla utnout a … ale nééé, já vám ještě nepověděla, jak jsem strašně nadšená z té obálky? Ach jo, ta moje hlava děravá. Naprosto boží! Johnny Duddle udělal neskutečný kus práce! Dívala jsem se na všechna vydání v angličtině a jediné, co tomu musím vytknout, je to, že Harry na zbylých knihách vypadá stále stejně, i když je mu o několik let více. Ale to je jen jedna jediná výtka. 

Tak, a nakonec se mají všichni strašně rádi a vydrží spolu až do smrti. Né, žertuji, příběh Harryho je strašně dlouhý a kdyby měl skončit jen takhle, tak bych na autorku byla neskutečně naštvaná. Díky bohu mám před sebou dalších 6 knih + Prokleté dítě a Fantastická zvířata. 

Prostě ta kniha byla neskutečně moc super, zamilovala jsem se a nutně potřebuji další díly.

Kniha ode mně dostává 5/5

 „Buď je to něco opravdu cenného, anebo opravdu nebezpečného,“ usoudil Ron.
„Nebo taky obojí,“ mínil Harry.
S určitostí ovšem věděli jenom to, že záhadný předmět je dlouhý asi dva palce a bez dalších vodítek sotva mohli uhádnout, co to je. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *