Knihy

Hedvábník (Robert Galbraith)

Zdravím čtenáři!

Na tuhle knihu jsem musela čekat zhruba 3 týdny. Mnoho z vás určitě ví, že jsem si přestala tolik kupovat knihy a začala jsem více chodit do knihovny. A právě díky tomu jsem na ni musela čekat tak dlouho, protože v době, kdy jsem ji potřebovala, byla půjčená. Měla jsem doma Kukačku a Ve službách zla, a nechtěla jsme díly přeskakovat, tak jsem si na ní po Kukačce počkala.

Žánr – Detektivky, Světová literatura

Rok vydání – 2015

Překlad – Ladislav Šenkyřík

Anotace –Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní – stejně jako to už dříve udělal – a chce, aby ho detektiv našel a přivedl zpátky domů. Jakmile Strike zahájí vyšetřování, je stále jasnější, že za Quinovým zmizením je více, než si jeho žena připouští. Spisovatel právě dokončil rukopis nové knihy, ve které vykreslil velmi jedovaté karikatury téměř všech svých známých. Pokud by byl román vydán, rozvracel by životy – je tedy mnoho lidí, kteří by si mohli přát Quina umlčet.“ (zdroj – www.databazeknih.cz)

Vlastní názor – Upřímně, druhý díl byl tak o 50% lepší než ten první. Přišlo mi, že je tu více akce než právě v Kukačce. Ani mi tu tolik nevadily zdlouhavé scény, kterých je plná naprosto celá série. Asi jsem si na ně hold zvykla.

Robin mi byla mnohem sympatičtější, i Cormoran, toho mi bylo dokonce i líto, více než v prvním díle, kde jsme se s ním teprve seznamovali. Přišlo mi, že se v mnoha scénách musel cítit velmi osaměle, i když to tam nebylo naplno napsáno. I tak jsem to z knihy cítila.

Kniha jako taková byla napsaná velmi dobře, zápletka byla nepředvídatelná, stejně jako v Kukačce. Děj byl sice zdlouhavý, ale jak jsem již psala výše, tolik mi to nevadilo. Spíše mi přišlo, že jednotlivé informace i z těch dlouhých scén nějak zapadají do celého konceptu zápletky.

Rozuzlení na konci bylo skutečně nečekané, na můj vkus ale bylo v knize až moc postav. Vím, že jsme se pohybovali ve spisovatelském prostředí, samí umělci a jejich manažeři. Chvílemi jsem se v tom velmi slušně ztrácela. Popravdě, trošku mě mrzí, že Cormoran neodhalil během vyšetřování více stop a vše se odtajnilo a odhalilo až na posledních 30 stránkách. Na druhou stranu to ovšem chápu, autor(ka) chtěl(a) udělat na konci velký Boom! Slyšela jsem hodně názorů, že konec byl takový velmi skokový. Ano, taky si to myslím. Podle mě by bylo lepší odtajňovat některé informace už během knihy a nenechávat všechen boom a spád až na konec.

Kniha se mi dohromady velmi líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě fanoušky detektivek by si ji měli přečíst. V současné době existuje i audiokniha, myslím si, že to bude skvělá volba pro ty, kterým vadí příliš tlusté knihy.

Celkové hodnocení – 4/5

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

 • Pinky v Knihách

  Já jsem zatím přečetla jen první dvě, třetí mi doma stojí v knihovně už od loňska. Já trošku vybočuji z davu, neboť Volání kukačky se mi líbilo o chloupek více. Máš pravdu, že v Hedvábníkovi bylo více akce, nicméně jsem se nemohla ubránit dojmu, že dílo, kolem kterého se příběh točil, byla odpadem, který by v žádném případě nestál za ten humbuk kolem.

  • Zápisník Spisovatelky

   Hele, pocit jsem z toho měla tak nějak stejný. Ale i špatné dílo je dílo, a humbuk okolo je nejlepší reklama. A trochu ten humbuk chápu, já kdybych se v té knize objevila vyobrazena tak nechutně, tak bych taky ztropila velký povyk. 🙂

  • Zápisník Spisovatelky

   Mě zatím taky. Ještě přemýšlím nad tím, jestli risknout ten třetí díl, protože nějak nemám teď na tlustý knihy náladu (mám ji teda v telefonu jako e-knihu, ale stejně) …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *