Knihy

Deset knižních dní – Den 1 – Deset skvělých knih

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Je to už opravdu hoooodně dávno, kdy jsem tenhle projekt viděla u někoho na blogu. Tenkrát jsem si akorát opsala témata, že to sepíši na svůj blog, ale jaksi jsem na to pozapomněla. Po letech, když jsem si začala dávat dohromady svůj blogblok, jsem našla papír, na kterém jsem měla sepsaná témata. Je mi líto, že jsem si neopsala blog, na kterém jsem to našla, takže se předem omlouvám původnímu autorovi, který tento tag vymyslel (mám takový pocit, že snad pochází dokonce ze zahraničí, ale jak jsem řekla, je to hodně dlouho, co jsem to viděla.)

Předem se omlouvám, ale bohužel poruším primární myšlenku tohoto tagu – přidávat deset dní po sobě články s různými seznamy. Jelikož na blog teď nemám moc čas, tak články nastavuji předem na daná data vydání, a to vždy dva články týdně a tak, aby nebyly na stejné „téma“ tzn. nedat dvě recenze v jeden týden, nebo dva cestovní články (které mám v konceptech taky, jen je dopsat) a tak dále, určitě chápete, jak to myslím. Proto se omlouvám, že nedodržím tu původní myšlenku tagu, ale na druhou stranu – aspoň se budete těšit na další díly! (Teda doufám!)

Tak se jdeme podívat na můj seznam desíti skvělých knih!

1 – Než jsem tě poznala – Jojo Moyes – Moje první kniha od Jojo Moyes byla Než jsem tě poznala, a to na základě filmu, který jsem viděla první a u kterého jsem bulela jak malé dítě. A když jsem zjistila, že je i kniha, první věc, co jsem další den udělala o polední pauze v práci, byla to, že jsem běžela do knihkupectví a koupila si ji. Vybrala jsem si tu s filmovou obálkou, protože je na ni Emilia Clark, kterou naprosto zbožňuji! Kdo by přece jenom nevěděl, o čem kniha je, mrkněte na můj článek Kniha vs. Film – Než jsem tě poznala, kde porovnávám knihu s filmem, v článku se nachází i proklik na celou recenzi knihy. 

2 – Úkol přežít – Vasilij Mahaněnko – Hned jako první knihu bych vám tu chtěla ukázat tuhle velice úžasnou knihu, která mě vlastně přivedla k úplně nové sérii, která se mi tak hluboko vryla do srdce a velice rychle si zařídila stálé místo v mé knihovně. Celá série se jmenuje Cesta šamana, celkově má sedm knih (momentálně jich je v Česku vydaných šest, sedmá by měla vyjít podle informací na podzim). Cestu vydává Fantom print, který mi poskytl Úkol přežít k recenzi, a díky nim jsem se do téhle série mohla naprosto a bezhlavě zamilovat. pro nadšené hráče RPG her ve stylu World of Warcraft je tato série skoro nutností. Pokud máte rádi fantasy/sci-fi spojené s herním prostředím, určitě po téhle knize, případně po celé sérii, sáhněte. Určitě nešlápnete vedle. Úkol přežít je příběh Daniela, který v realitě provede obravdu velký průser, díky čemuž je odsouzen k osmi letům „vězení“ ve virtuálním světě Barliona. Jako vězeň se nesmí ze své hráčské kapsle odpojit, a musí po celou dobu zůstat pouze v Barlioně. Je přidělen o vězeňského dolu Pryke, který odstartuje celý jeho nový virtuální život. Více vám prozrazovat asi nebudu, určitě se na tu knihu mrkněte.

3 – Smrtka – Neal Shusterman – Myslím, že celý dnešní článek bude plný prvních dílů úžasných sérií. Přesně takovou další úžasnou sérií je série Smrtka, jež dostala jméno podle prvního dílu. Tuto sérii píše naprosto úžasný Neal Shusterman, který nyní pracuje na třetím, podle informací posledním díle. Ten by v angličtině měl vyjít někdy na podzim, zhruba v listopadu, takže českého překladu se dočkáme pravděpodobně během příštího roku. Smrtka je youngadult sci-fi z budoucnosti. Lidstvo přišlo na to, jak ošálit přírodní smrt. Ovšem vznikl problém s přelidněním, a tak si lidstvo vymyslelo Cech smrtek. O co se toto sdružení stará, vám asi vysvětlovat nemusím. Tato série by vás rozhodně neměla minout.

4 – Brooklyn – Colm Toibín – Tuhle knihu jsem nemohla vynechat. Krásný román pro ženy o dívce, která se z Irska vydá do Brooklynu, kam jde za prací. Celá kniha pojednává o tom, jak se Eilis zžívá s americkým stylem života, jak se pomalu zapojuje do americké společnosti, nachází nové přátele a dokonce i lásku. I přes několik klopýtnutí a chvílí, kdy k ní život není zrovna milosrdný, ukáže Eilis svoji silnou stránku, ukáže světu, že se nenechá zlomit a že se dokáže poprav se vším. Prostě skvělá silná ženská hrdinka, které poslední dobou docela často vyhledávám. Tuto knihu jsem četla už asi 6x (možná i víckrát), a je to jedna ze srdcovek, které si zasloužili místo v mé knihovně. A opět s filmovou obálkou! 

5 – Medvěd a Slavík – Katherine Arden – další youngadult, tentokrát fantasy žánru. Příběh mladé Vasji, založený na ruských pohádkách, s sebou přináší okouzlující a tajemný příběh z chladné Rusi. Ačkoliv se to zdá jako krásná pohádka z Ruska, je temnější a lyričtější, než se na první pohled zdá. Tato kniha  sebou přináší něco, co tu velmi dlouho chybělo. Nádherný první díl trilogie! Dvojka v mé knihovně čeká na přečtení, snad se mi podaří se do ní brzy pustit.

6 – Eragon – Christopher Paolini – Už od mala jsem fascinovaná vším fantastickým, co se v literatuře a ve filmech nachází. A to převážně draky. A doteď jsem na sebe dost naštvaná, že jsem se do Eragona pustila až v dospělosti. A i tak se ale stal nedílnou součástí mého života. Stejně jako celá tetralogie. Příběh chlapce, jež jednoho dne najde podivný safírový kámen, ze kterého se časem vyklube … vejce? Konkrétně dračí vejce. Narození draka s sebou přináší úžasná i méně úžasná dobrodružství, která na Eragona čekají. On a Safira se společně vydávají na nebezpečnou cestu za nalezením Vardenů. Ačkoliv se objevuje spousta názorů, že Paolini jen okopíroval styl psaní Tolkiena, já s těmito názory nesouhlasím a naopak Paoliniho považuji za pokračovatele fantasy žánru. Pokud milujete draky, jako já, spojené s úžasným fantasy světem, rozhodně si nenechte příběh Eragona a jeho draka Safiry ujít.

7 – Láskou ji nespoutáš – Atticus – Kdyby jste mi před rokem řekli, že jednou budu ujíždět na instapoezii, buď bych na vás koukala jako na totální blázny, nebo bych se vám vysmála, že to není možné. Poezii mám odjakživa zažitou s povinnou četbou ze školy, kterou jsem vždy upřímně nesnášela, protože to byly přesně takové ty knihy, které mě totálně nebavily. Jediná „poezie“ kterou jsem četla, byl Shakespeare – a to jenom z donucení. Ale rok zpět jsme objevila knihu Láskou ji nespoutáš od Atticuse, a propadla jsem tomu. Okamžitě jsem si musela tohoto výjimečného básníka najít na instagramu a od té doby hltám každou jeho báseň (a to neumím moc anglicky, většinou si to musím překládat pomocí internetu, ale učím se anglicky i čtením a seriály a tak, takže snad si budu moct v budoucnu jeho básně číst i bez nutnosti si je překládat). Brzy bude vycházet jeho druhá básnická sbírka, po které určitě sáhnu, až bude na pultech knihkupectví.

8 – Pavilon motýlů – James Lowen – Asi každý knihomol má ve své sbírce něco unikátního. Moji unikátní záležitostí je Pavilon motýlů od Jamese Lowena. Jedná se o speciální „encyklopedii“ ve které najdete celou řadu nádherných ilustrací motýlů se zajímavými popisky. Unikátní tato kniha je v tom, že kolem každého jednotlivého motýla je kousek kartonu, který se vylomí, čímž motýlek vystoupí do prostoru. Kniha se pak má vystavit rozevřená v polici a tvoří unikátní umělecké dílo. V současné době je ještě verze Květinová zahrada, na konci léta by měli vyjít další dvě – Stromy a Ptáci. Sběratelům unikátních knih mohu tuto edici rozhodně doporučit.

9 – Ready Player One – Ernest Cline – LitRPG se v poslední době těší obrovské oblibě mezi čtenáři. Takovým „průkopníkem“ tohoto žánru u nás byl právě Ready Player One. V začátních to byla jen prostá fantasy, ale později se právě vytvořit žánr LitRPG, do kterého tato kniha také spadá. Jedná se o spojení sci-fi nebo fantasy s virtuálním světem. Hlavní hrdinové si většinou vytvoří postavu ve virtuálním světě a zažívají s ním báječná dobrodružství. Ready Player One pojednává o chlapci, který žije ve světě, který je skoro celý zničen, a veškeré lidstvo už žije převážně v OASIS, virtuální realitě, kam děti i chodí do školy, lidé do práce nebo se bavit. V OASIS je jednoho dne spuštěn obrovský hon na Zlaté vejce, což by měl být velice unikátní poklad. A skoro všichni uživatelé OASIS se pustí do lovu. A o tomto lovu je vlastně celá tato kniha.

10 – Marťan – Andy Weir – U této knihy je to jeden z mála případů, kdy jsem první viděla film, a až na základě filmu jsem si pořídila knihu. Člověk, který v důsledku nehody zůstane trčet na Marsu, snaží se přežít a přitom kontaktovat Zemi, aby ho dostali domů. Ve filmu si Marka Watneyho zahrál naprosto úžasný Matt Damon, který tomuto filmu přinesl jakousi jiskru. Samozřejmě že kniha je lepší, informovanější, ale také plná technických termínů a parametrů, které můžou některým čtenářům vadit. Mě nevadili, já si je i užívala. Opět jedna ze srdcovek, které musí v mojí knihovně prostě být.

Doufám, že se vám můj seznam skvělých knih líbil a že se na mém blogu zastavíte u dalšího článku!

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *