Knihy

Dědička

S touhle sérií byly ze začátku velké problémy. Když vyšla, zaprášilo se po všech dílech a byl problém je sehnat. Druhý a třetí díl jsem dostala od Kuby, který je sehnal v Levných knihách. Jenže nešlo sehnat první díl. Našla jsem ho na internetu, ale nevšimla jsem si, že je to slovenská verze. Pak trvalo další dva roky, než jsem sehnala českou verzi. Ozvala se mi slečna na bazaru na Databázi knih, že ji doma má, nečtenou a v top stavu. Neváhala jsem, poslala jsem slečně peníze a očekávala jsem balíček, který přišel za 3 dny, což mě u pošty překvapilo, protože znáte Poštu. A o Velikonocích jsem se domluvila s Luckou z blogu Luciina zašívárna, že si dáme společné čtení. Padlo to přesně na Zelený čtvrtek a já ji dala skoro celou na jeden zátah. Na druhý den mi zbylo cca 100 stránek. Nepamatuju si, kdy bych zvládla tolik hodin v kuse číst, protože co bydlíme v Praze, moc času na čtení nemám, zvlášť s novým zaměstnáním. Ale využila jsem právě Velikonoc, 4 dny plné volna, abych dohnala všechny resty – jak ty knižní, tak ty na napsání. No, ale jak vlastně u mě uspěla Dědička? 

Autor – Amanda Hocking
Počet stran – 310
Nakladatelství – Fortuna Libri
Série – Svět Tryllů #1
Rok vydání – 2012

Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes. Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká… Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala. 

Takových „pubertálních“ fantasy příběhů s nedospělou hlavní hrdinkou u nás ročně vyjde několik, přestože série Svět Tryllů u nás vyšla už v roce 2012. Nedávno k této sérii dokonce vyšly další 3 knihy. Teď bych chtěla poznamenat, že slovo „pubertální“ je v uvozovkách schválně, bylo to myšleno jako řečnický obrat. Klasická Young Adult fantasy, jen trošku staršího ročníku. 

Dědička, velmi výstižný název pro příběh sedmnáctileté dívky, které se obrátí život vzhůru nohama po zjištění, že její život je vlastně jedna velká lež. Její rodina není její rodinou, ona ve skutečnosti ani není člověkem, navíc údajně patří do velmi vlivné rodiny, záleží, jestli se rozhodne zůstat. Dokonce by se mohla stát královnou. Mohla, kdyby opravdu chtěla. Problém je tu však v tom, že Wendy ani moc nechce. 

Wendy byla v šesti letech napadena svou „matkou“, která si byla naprosto jistá, že Wendy není její dcera. Ta žije i dalších 11 let v přesvědčení, že její matka je blázen, že má rodinu, která ji miluje, že má bratra a tetu a že je „normální člověk“. I když, co znamená pojem normální? Je to diskutabilní slovo, protože spousta lidí má na slovo normální jiný názor a jinak si ho vykládá. 

Co když bylo vše ve vašem životě postaveno na lži?

Na scénu nám přichází Finn, záhadný a tajemný mladý muž, který se snaží Wendy vysvětlit, kým je a kam patří. Jenže chce Wendy, aby patřila někam, kde nikoho nezná? Dokázali byste si představit, že by za vámi přišel někdo cizí a řekl vám, že nejste tím, za koho se celý život považujete? Že vlastně patříte někam jinam? 

Wendy nakonec po útoku Vittry odjede s Finnem do Föreningu, kde žije její biologická matka Elora, královna Flöreningu. Z Wendy se ze dne na den stává princezna, která by jednoho dne měla zaujmout místo Elory a stát se královnou Tryllů. Ale kdo jsou vlastně Tryllové? Mezi lidmi se jim říká Trolové, ale nejsou to zelení zakrslí tvorové, jsou to bytosti podobné lidem, jenže krásnější a se zvláštními schopnostmi. 

Kromě Elory tu máme i další postavy, třeba Rhys, lidská protivarianta Wendy. Ta byla totiž jako miminko vyměněna za lidské dítě a podstrčena lidské rodině. A právě Rhys je to druhé miminko, ten lidský tvor, který byl vyměněn s Wendy. Dále tu máme Willu, na první pohled nafrněnou fiflenku, ale po bližším poznání je to pohodová kamarádka, díky které se Wendy necítí jako ve vězení. Pak je tu Tove, záhadný mladík, který skoro nikdy nemluví a jeho matka se podobá divoké sani. 

Příběh bych přirovnala k Deníku princezny, který byl dokonce připomenut v knize. První kniha končí docela překvapivě a dává dalšímu pokračování směr a říz. Neskutečně mě zklamal Finn, jeho chování vůči Wendy bylo dost hnusné. Překvapila mě bonusová povídka na konci knihy, jsem ráda, že ji autorka zakomponovala takhle do knihy. A pokud milujete fantasy s mladými hrdinkami, rozhodně po téhle sérii sáhněte. Nebudete litovat. To garantuji. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *