Knihy

Cress (Marissa Meyer)

Zdravím čtenáři!

Třetím dílem Měsíčních kronik se mi potvrdilo, že si tuhle sérii prostě musím pořídit domů. Doteď jsem ji zatím četla jenom půjčenou z knihovny, ale teď vím, že si ji musím koupit.

Původní název – Cress (2014)
Žánr – Si-fi, Pro děti a mládež, Světová literatura
Rok vydání – 2014
Překlad – Jana Zejmanová

Anotace – „Cress od dětství vyrůstala sama uvězněná v umělém satelitu. Jedinou společnost jí zde dělají počítačové obrazovky. Díky času strávenému s počítači se Cress vypracuje ve špičkovou hackerku. Naneštěstí je však přinucena pracovat pro královnu Levanu a právě dostala rozkazy vystopovat Cinder a jejího pohledného průvodce. Cinder a kapitán Thorne jsou na útěku. Společně se Scarlet a Vlkem plánují svrhnout královnu Levanu a zabránit její armádě v invazi na Zemi. Právě Cress může Cinder a jejím společníkům pomoct. Odvážný pokus zachránit ji se však nezdaří a celá skupina se rozdělí. Cress má konečně svou svobodu, ale musí za ni zaplatit vyšší cenu, než si dovedla představit. A královna Levana nehodlá připustit, aby se někdo postavil do cesty její svatbě s císařem Kaiem. I když se Cress, Scarlet ani Cinder necítí být povolány k záchraně světa, zdá se, že jsou jedinou nadějí, kterou svět má. “ (zdroj – www.databazeknih.cz)

Vlastní názor – Možná jsem to u předchozích recenzí na tuhle sérii nezmínila a proto to zmíním teď. Naprosto mě uchvátili české obálky. Abych řekla pravdu, líbí se mi mnohem více než ty originální zahraniční. Líbí se mi vyobrazení hlavních hrdinek na obálce, je to poutavější a navíc jsou krásně barevné.

Co se týče příběhu jako samotného, tak kdo mě zná, ví, že zbožňuju pohádky. A to si asi ponesu už nadosmrti. Miluju prostě pohádky a proto, když jsem zjistila, že zahraniční autorka píše svoje knihy na motivy právě známých pohádek, neodolala jsem a musela se na sérii důkladně podívat.

Konkrétně Cress je psaná podle pohádky Rapunzel, u nás známá jako Na vlásku (nedávno ji dávaly i v TV!), převedená pouze do sci-fi světa plného kyborgů a létajících lodí. Příběh začíná v malé kosmické lodi obýhající kolem Země. Zde potkáváme od začátku naši hlavní hrdinku Cress, Crescent, vyberte si, co se vám líbí víc. Mě osobně se více líbí Crescent, ale chápu, že jí autorka vymyslela kratší přezdívku, aby nemusela její jméno pkaždé složitě vypisovat.

V příběhu se více setkáváme s Thornem, kterého jsme poprvé potkali v příběhu Scarlet. Kapitán lodi Zvonečník, který pomohl Cinder uniknout z vězení. Společně se Scarlet, Cinder a Vlkem se snaží zachránit Cress z její lodi, ovšem záchrana se zvrtne a skončí pádem lodi s Cress a Thornem na palubě. Už od začátku jsem tak nějak tušila, že hlavní dvojicí v tomto příběhu bude právě Cress a Thorne.

Ke konci knihy na chvilinku nakoukneme i k hrdince předzávěrečné knihy, poslední princezny, slečny Winter. Scarlet se u ní totiž ocitne. Jak? To se dozvíte přímo v knize. To už bych tu spoilerovala moc.

Cress byla mnohem tlustčí kniha než Scarlet. Ne že by to bylo úplně špatně, ale chvilinkama mi přišlo, že autorka příběh trošku zbytečně natahuje. Příběh byl poutavý, autorčit styl vyprávění mi velmi sedl už od knihy Cinder, ale tady v Cress mi přišly některé pasáže trošku více natahované. Ještě mám před sebou Winter, která má o sto padesát stránek více než Cress, tak uvidíme, jak moc natažený příběh bude právě tam.

Knihu bych doporučila spíše slečnám a ženám než mužům, přece jenom i když je to sci-fi, tak převážná část příběhu je romance mezi pohádkovými postavami.

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *