Knihy

Čáry života (Veronica Roth)

Zdravím čtenáři!

Dnes vám tu ukážu novinku roku 2017, vyšla opravdu nedávno a strhl se s ní obrovský Boom! O jaké knize je řeč? Chytří už z názvu vědi, že se jedná o novinku Čáry života od autorky bestsellerové série Divergence, Veronica Roth. Já jsem od Veronicy četla jen první díl Divergence, a dokoupila jsem si pak zbytek série, která na mě čeká doma 🙂 Takže na tu časem taky budou recenze. Ale dneska se podíváme na Čáry života. 

Žánr – Fantasy, Pro děti a mládež, Světová literatura

Rok vydání – 2017

Překlad – Tomáš Bíla

Anotace – „Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?“ (zdroj – zadní strana knihy) 

Vlastní názor – Já jsem naprosto ujetá na fantasy tématiku. A tahle kniha mě v tom ještě utvrdila. Nedělávám to často, ale nejprve bych začla obálkou. Zaslechla jsem názory, že je ošklivější než původní originální. Neřekla bych, že je ošklivá. Já tam nevidím výrazný rozdíl, jen v kontrastu barev, ale jinak tam nevdiím zásadní rozdíly. Mě se obálka moc líbí, je to zase něco jiného, než jsem u knih viděla.

Co se týče stylu psaní, tak za mě na jedničku. Autorka má čtivý poutavý styl, docela zajímavé popisy, při čtení jsem si před sebou okamžitě představovala vše, co v knize bylo napsáno. Nenašla jsem nic, co by mi v knize vadilo, ani jsem nenašla žádné překlepy nebo chyby v textu (ale možná jsem jen byla moc ponořená do čtení 😀 )

Naprosto jsem se zamilovala do příběhu Cyry a Akose. Líbilo se mi, že do toho autorka nezapojila takové to běžné klišé „milostný trojuhelník“, ze začátku jsem se trošku bála, že se do toho nějak zapojí Akosův bratr Eijeh, ale nakonec to autorka pijmula jiným stylem,a  jsem za to fakt ráda.

Ze začátku jsem měla malilinké problémy se do knihy začíst, ale bylo to zhruba prvních 6 stránek, a pak mě to najednou vtáhlo a nepustilo. Knihu jsem přečetla skorov  rekordním čase 😀

Zalíbil se mi nový svět, nové postavy, nové kmeny lidí, nové technologie. Myslím si,ž  autorka má velmi bujnou fantazii a díky tomu dokáže vytvořit takhle čtivé dílo. Četla jsem od ní jenom Divergenci ten první díl, a bavilo mě to, proto jsem si dokoupila ty zbylé díly.

Knihu Čáry života nedokážu k ničemu jinému přirovnat, možná těmi vznášedly a rozpory mezi kmeny lidí mi to malilinko připomnělo Star Trek 😀 😀 Ale jinak jsem zatím nenarazila na takhle povedené dílo, jako byly Čáry života.

Rozhodně knihu mohu doporučit všem milovníkům fantasy a nových světů.   

Celkové hodnocení – 5/5

 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

7 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *