Knihy

Bosá dívka (Kateřina Janouchová)

Zdravím čtenáři!

V březnu jsem dostala na recenzi několik knih, z nichž jedna byla Bosá dívka. Když jsem si ji vybírala, bohužel jsem udělala tu chybu a nepodívala se, jestli před ní náhodou nejsou nějaké díly. Jsou, hned 7 😀 Hold, jsem trošku blb no a neumím se podívat 😀 Ale že by to nějak extra vadilo, to ne.

Žánr – Romány

Rok vydání – 2017

Překlad – Lucie Johnová

Anotace„Porodní asistentka Cecilie Lundová právě oslavila čtyřicítku a v jejím životě nastalo v posledních pár letech několik zásadních změn. Rozvedla se a s bývalým manželem mají děti ve střídavé péči, našla si nové bydlení, začala pracovat na nové porodní klinice a psát sloupky pro časopis. Děti rostou a jsou čím dál samostatnější, puberta však s sebou přináší nové problémy. Tentokrátje na řadě mladší ze synů Marcus. Potíže se však nevyhýbají ani ostatním členům rodiny.

Zdálo by se tedy, že má Cecilie starostí až nad hlavu, nebyla by to však ona, aby si k nim nepřidala další. Na porodní klinice se zničehonic objeví zubožená mladá žena bez dokladů, přivede na svět chlapečka a beze stopy zmizí. Nikdo neví, kam odešla, ani proč své dítě opustila, a Cecilie se v souvislosti s jejím zmizením začne hlouběji zajímat o situaci lidí bez domova. I tentokrát se přesvědčí, že pravda může být životu nebezpečná. „ (zdroj – www.databazeknih.cz)

Hlavní postavy – Cecilie

Vlastní názor – Z této knihy jsem byla lehce rozpačitá. Jako, líbila se mi, měla zajímavý námět, myšlenka byla dobře vymyšlená, ale něco mi na té knize nesedlo. Takhle, ono mi toho nesedlo více.

První věc, co mi nesedla, byla přímá řeč. Nebo spíše její převedení do textu. V téhle knize totiž není přímá řeč označena klasicky uvozovkami, ale pouze na začátku pomlčkou. Za mě určitě tenhle způsob ne, docela to ruší čtení, na spoustě místech jsem nevěděla, kde ve větě řeč končí a začíná vyprávění vypravěče a tak. Chápu, že se autorka zřejmě chtěla malinko odlišit od ostatních autorů, ale podle mého názoru si vybrala zrovna špatný způsob. Škoda, že jsem nečetla předchozí díly z této série, protože by mě zajímalo, jestli i její předchozí knihy mají taky tohle, že přímá řeč není v uvozovkách, ale jen za pomlčkou.

Další věc, co mě v knize zrovna nenadchla, byla přemíra postav. Postav tam bylo až příšerně moc, spousta jmen,, ve kterých jsem se časem začala pěkně ztrácet a nevěděla jsem, kdo je kdo. Teprve až někdy v druhé polovině knihy už jsem tak nějak pochytávala postavy, ale za mě by jich tam mohlo být míň.

Co se mi naopak líbilo, byly ultra krátké kapitoly. Jedna kapitolka měla třeba jen 2 stránky, já jsem zastánce krátkých kapitol, možná na jednu stranu tady byly až příliš krátké, ale mě to vyhovovalo. Někomu to možná nesedne, protože mu přijde, že je to až moc rozkouskované, ale mě to vyhovovalo, dobře se mi to četlo.

Sednul mi i autorčin styl psaní (krom té přímé řeči), líbily se mi popisy, nebyly ani nijak přehnané, ani nedodělané, zkrátka tak akorát.

Abych to nějak gulantně zakončila – příběh se mi líbil. Je mi líto, že jsme nečetla předchozí, protože mi v tom pořád něco chybí, takže si určitě budu muset přečíst předchozí díly. Konec byl otevřený, takže předpokládám, že tohle nebyl poslední díl.

Celkové hodnocení – 4/5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Mladá fronta, knihu můžete zakoupit zde – Bosá dívka Mladá fronta

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

 • Iwik

  Jeee, tak recenze vypadá super a kniha se mi zalíbila již podle obálky, budu se ji snažit sehnat :). Co se týče pomlčkové přímé řeči, jsem na ni stejně jako TlusŤjoch zvyklá z některých knih, které jsem již přečetla.

  • Zápisník Spisovatelky

   Ještě než si ji budeš shánět, asi radši si nejdřív sežeň předchozí díly 🙂 Tohle je totiž až osmej díl v sérii, což já jsem nevěděla 😀

  • Zápisník Spisovatelky

   Já jsem se s tím setkala poprvé, a nečetlo se mi to úplně snadno, musela jsem si na to zvyknout …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *