Audioknihy

Malevil (recenzní audiokniha)

Zdravím zápisníci! 

Vítám vás u další recenze audioknihy, tentokrát se společně podíváme na příběh Malevil. 

U téhle audioknihy mě už ze začátku překvapilo, že každá postava má svůj vlastní hlas. Není to tak, že by audioknihu namluvil jeden či dva lidé a vyprávěli vícero postav. Ne ne. Tuto audioknihu namluvilo 35 hlasů. 35 vynikajících lidí, kterým práce na tomto díle zabrala 2 roky ve studiu. 

Anotace Rok příprav, dva roky práce ve studiu a jeden z nejpoutavějších příběhů francouzské literatury druhé poloviny 20. století konečně vychází i v audioknižní podobě. V režii Jana Jiráně, v hlavní roli s Martinem Myšičkou, uslyšíte dalších 34 vynikajících českých herců, kteří vám ve více než 10 hodinách odvyprávějí příběh o malém společenstvu z idylického francouzského venkova, který se během okamžiku promění v přízračnou krajinu. Vypravěčské umění Roberta Merleho a jeho víra v člověka dělají z Malevilu jeden z těch románů, na které nikdy nezapomenete. Po svém uvedení získala kniha nejprestižnější ocenění v oblasti science fiction: John W. Campbell Memorial Award for Best Science Fiction Novel.

Vlastní názor – Malevil vypráví příběh skupinky lidí, která uprostřed středověké tvrze přežije výbuch atomové bomby. Začíná boj o přežití. Katastrofa zničí velký kus světa. Zvířata a vegetace jsou mrtvé. Přeživší stojí před problémem – jak přežít? 

Když jsem se do této audioknihy pouštěla, netušila jsem, do čeho jdu. Anotace slibovala post-apokaliptický příběh. Ale myslím, že tohle bylo něco naprosto jiného. Silnějšího. Sci-fi nemám obecně moc v oblibě, ale tohle mě bavilo. 

Příběh začíná velmi poklidně. Emanuel popisuje, jak se dostal na Malevil, že tam jako malý chodil s kamarády, vybudovali si tam vlastní klub. Dostává se k bydlení u strýčka. Pomalu se protlouká životem, žije u strýčka a spravuje s ním jeho chov koní. Děj plyne poklidně, nijak nepospíchá. 

Jednoho dne sedí skupinka v podzemním sklípku u vína na Malevilu. Najednou venku vybuchne atomová bomba. Tady už trošku začínají pochybnosti okolo příběhu. Spousta zvířat venku po výbuchu atomové bomby zahynula. Vegetace taky. Jen hrstka zvířat schovaných ve skále přežila. Nevím, jestli je to možné, že by měl kámen až takové schopnost uchránit živé stvoření před atomovou bombou? Jak je možné, že členové skupinky nenaměřili vůbec žádné záření? 

Další otázka vyvstává hned vzápětí – proč se třeba nikdo nevydal po okolních vesnicích, jestli by tam našel další přeživší, zvířata, prostě cokoliv? Ne, oni okamžitě usoudí, že nikdo okolo nepřežil, že vesnice byly smetené z povrchu země.

Příběh postupuje dál. Skupinka z Malevilu nachází jinou hrstku přeživších. I přes počáteční neshody se nakonec spojují a uchýlí na Malevil. Jedna skupinka se učí od druhé například to, jak si doma upéct chleba. 

Na Malevil se dostává i mladá holka, Miette. Tady bych měla dost velkou výhradu směřující na autora. To přemýšlení, jestli se o ní budou dělit, nebo jestli si ji přivlastní pouze jeden muž, mi přišlo trošku drsné. Ano, chápu, že přemýšlejí o tom, jak zachovat lidstvo, ale zrovna tohle bych moc nestavěla do popředí příběhu. Ponechala bych to jako vedlejší problém. Na druhou stranu se pak musí uznat, že přemýšlejí i dopředu. 

Tím, že celý příběh vypráví hodně lidí, každá postava má svůj hlas, se stává audiokniha unikátem, protože doposud jsem na takovou audioknihu nenarazila a o to víc mě bavila. Sice bych měla pár výhrad směrem k autorovi samotného příběhu kvůli maličkým nejasnostem, ale jsou to fakt maličkosti. Věřím, že pokud do téhle audioknihy půjdete, nebudete toho litovat a užijete si poslech. Audiokniha je velmi povedená. Rozhodně ji mohu doporučit. 

Celkové hodnocení – Audiokniha ode mě dostává 4/5

Děkuji vydavatelství Audiotéka za poskytnutí audioknihy k recenzi. Prohlédnout a zakoupit můžete audioknihu zde – Malevil Audiotéka

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

One Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *