Knihy

Aokigahara – Les sebevrahů

Věděla jsem, do čeho jdu. Četla jsem si názory lidí na tuhle knihu. Znala jsem téma, o které ta kniha je. Přesto … mě to skolilo. Totálně. (Recenzi vydávám zhruba dvě hodiny od dočtení, takže se omlouvám, jestli budou věty znít trošku pomateně.)

 

Autor – Jeremy Bates
Počet stran – 464
Nakladatelství – XYZ
Série – Nejzajímavější místa světa #1
Rok vydání – 2017

Strhující hororový román, ve kterém se jednoduchá exkurze do míst kde „údajně“ straší, promění v noční můru, když lidé začnou umírat nápadně nepřirozeným způsobem.
I když se jedná o horor, je autorův přístup k příběhu velmi promyšlený, postupně vytváří napětí a zneklidňující prostředí. Nikdo si není jistý tím,
 zda neviditelný padouch je člověk, nebo zjevení, či zda jsou prostě oběťmi nešťastných okolností.

Myslím si, že ani sezení u psychoterapeuta by mě nedokázalo připravit na zážitek, který mi poskytla tato kniha. Předem upozorňuji – pokud se chystáte se do ní začíst, a přitom jste třeba slabší povahy, radím vám – rozmyslete si to. Tahle kniha rozhodně není pro každého. 

Aokigahara neboli Les sebevrahů je velice známé místo v Japonsku. Lidé, kteří se cítí deprimované, nebo dokonce zlomení, a nevidí v životě již jiné východisko než sebevraždu, odchází svůj život ukončit právě do tohoto lesa. Příběh vypráví o partě lidí, kteří se původně vydávají vyšlapat horu Fudži, pod jejímž úpatím se Aokigahara rozkládá. Jenže přicházející počasí je zažene do temného lesa s nápadem utábořit se tam. Při hledání vhodného prostoru na rozdělání ohně a postavení stanů se ovšem stane strašná katastrofa. Aspoň pro členy této skupiny. Najdou totiž oběšenou dívku přímo u cesty. Samozřejmě pohled na mrtvolu visící bezvládně ze stromu jen na provaze zamává nejedním člověkem. Bohužel tento nečekaný objev spouští šňůru nenadálých událostí, z nichž vstávají člověku vlasy na hlavě. 

Začátek knihy byl takový rozjížďkový, pomalý, spíše jsem se seznamovala s postavami v knize a jejich minulostí. Ovšem s postupem času (zvlášť s objevem oné oběšené dívky) začíná příběh nabírat nečekaný spád a akce střídá další akci. Do toho nám vypravěč, Ethan, vypráví historii svých přátel a své přítelkyně Mel. Setkáváme se tu s nečekaným zmizením jednoho člena, otravou jídlem, nevysvětlitelnými jevy a skřeky uprostřed noci. 

Po dočtení knihy jsem půl hodiny seděla a jen tupě zírala z okna. A přísahám bohu, pak jsem se rozbrečela. Až takový silný účinek na mě kniha měla, a rozdýchávat jsme to musela hodně dlouho. Sama totiž mám „polozkušenosti“ s touhou zabít se. Asi to zní takhle v textu blbě, ale i já jsem se jeden čas potýkala s takovými myšlenkami. O ukončení života. Přešla jsem je. Jsem si ale jistá, že kdybych v tu dobu byla v Japonsku, nebyla bych tu. Člověk, který se cítí zlomený a unavený, bohužel v takových chvílích nevidí jiné východisko a v tu chvíli opravdu nemyslí na nikoho jiného, komu by případně mohl ublížit. Myslí jen na tu svojí vlastní bolest. Dá se říct, že daná osoba v dané chvíli smýšlí maličko sobecky, byť to teď ode mě možná zní hnusně. 

Pokud nemáte rádi knihy, ve kterých je hodně smrti, a i docela detailní, či jste prostě trošku slabší (spíše mladší dívky), vyhněte se této knize. Není to jednoduchá literatura. Kniha byla fakticky silná a zasáhla mě jako kladivo. Tak nějak nevím, jak ji hodnotit, protože 5 bodů je na knihu o sebevraždách hodně, ale zase musím vyzdvihnout skvělý vypravěčský styl autora. I když bych v knize určitě udělala pár změn, například bych aspoň o něco zkrátila ty vypravěčovi odskoky do minulosti, některé totiž byly fakt zdlouhavé. Nakonec knize dávám 4 body z 5. 

Mám ve čtečce i autorovu druhou knihu, Katakomby, ale po tomhle silném zážitku si přečtu nějakou vtipnou fantasy, abych si z hlavy vymazala oběšené lidi visící na stromě. 

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)

4 Comments

  • Casion

    Príbeh vyzerá dosť zaujímavo, o tomto Lese samovrahov v Japosnku som videla jeden film, takže kniha by ma zrejme tiež bavila, vďaka za tip 🙂

    • Tery Engli

      Děkuji za komentář 🙂 Filmy dokonce existují dva, jak jsem slyšela od kolegyně a prý byl dost drsný 😀 Takže filmu se radši vyhnu, ale ta kniha byla síla taky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *